Nareszcie! Powstaje obiecująca technologia holograficzna [wideo]

Hologramy trafiły na stałe do filmów i książek SF, ciągle jednak mają trudności, żeby stać się realną technologią. Już wkrótce może się to zmienić dzięki wykorzystaniu lasera oraz plazmy. Japończycy zaprezentowali naprawdę imponujące rozwiązanie.

Obraz 3D w powietrzu (fot. Diginfo)
Obraz 3D w powietrzu (fot. Diginfo)
Grzegorz Nowak

Hologramy trafiły na stałe do filmów i książek SF, ciągle jednak mają trudności, żeby stać się realną technologią. Już wkrótce może się to zmienić dzięki wykorzystaniu lasera oraz plazmy. Japończycy zaprezentowali naprawdę imponujące rozwiązanie.

Widzieliśmy różne próby stworzenia prawdziwych wyświetlaczy 3D, które w działaniu byłyby podobne do hologramu. Jednak zarówno domowe sposoby, jak i akademickie osiągały raczej mierne wyniki. Inżynierowie z japońskiej firmy Burton Inc., po pięciu latach pracy nad technologią i przy współudziale Uniwersytetu Keio oraz instytutu AIST, stworzyli wyświetlacz "True 3D".

Współczesna technologia 3D opiera się przeważnie na złudzeniu optycznym wywoływanym przy patrzeniu na płaski obraz. Nowy system działa zarówno w powietrzu, jak i pod wodą i nie potrzebuje żadnego ekranu. Już sam prototyp wygląda naprawdę imponująco. Technologia wykorzystuje wiązki lasera skupione w odpowiednich punktach. Laser stymuluje cząsteczki tlenu i azotu w powietrzu, tworząc plazmę. Komputer sterujący laserami potrafi z powstałych kropek złożyć obraz przypominający hologram, który oprócz powietrza nie potrzebuje żadnego innego ośrodka.

  • Laserowa twarz (fot. Diginfo)
  • Laserowa twarz w zbiorniku z wodą (fot. Diginfo)
  • Obraz 3D w powietrzu (fot. Diginfo)
  • fot. Diginfo
  • Spirala 3D (fot. Diginfo)
  • Obraz 3D w powietrzu (fot. Diginfo)
[1/6] Laserowa twarz (fot. Diginfo)

Nowa technologia tworzy 50 tys. punktów na sekundę, a obraz wyświetlany jest z szybkością 10-15 fps, jednak twórcy zapowiadają, że wkrótce osiągną poziom 24-30 fps. Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak zielony laser tworzy trójwymiarowe obrazy wewnątrz zbiornika z wodą. Żeby stworzyć obraz w powietrzu, potrzeba nieco mocniejszego lasera. Dodatkowo istnieje możliwość wyświetlania kolorowych obiektów 3D dzięki mieszaniu czerwonego, niebieskiego i zielonego lasera.

Technologia jest więc niezwykle obiecująca i liczba potencjalnych jej zastosowań jest ogromna (szlaki przetarła już fantastyka). Poniżej możecie zobaczyć jej prezentację z portalu Diginfo.tv.

'True 3D' Display Using Laser Plasma Technology #DigInfo

Źródło: gizmag.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.