Narodowy Spis Powszechny - załatw to przez Internet

Na stworzenie i uruchomienie w naszym kraju pełnego elektronicznego obiegu wszystkich dokumentów, przyjdzie nam jeszcze pewnie poczekać. Jak źle pójdzie, to naszym dzieciom też... Jednak czasami coś się przez Internet załatwić da. Na przykład ruszający właśnie Państwowy Spis Powszechny.

Narodowy Spis Powszechny - przez Internet
Narodowy Spis Powszechny - przez Internet
Kira Czarczyńska

03.04.2011 | aktual.: 14.01.2022 13:38

Na stworzenie i uruchomienie w naszym kraju pełnego elektronicznego obiegu wszystkich dokumentów, przyjdzie nam jeszcze pewnie poczekać. Jak źle pójdzie, to naszym dzieciom też... Jednak czasami coś się przez Internet załatwić da. Na przykład ruszający właśnie Państwowy Spis Powszechny.

GUS jest najwyraźniej jedną z niewielu instytucji w tym kraju, która potrafi docenić oszczędności płynące z wykorzystania rozwiązań internetowych. W rozpoczętym z początkiem kwietnia spisie powszechnym tym razem będzie można wziąć udział bez zamienienia choćby słowa z rachmistrzem.

Jak możemy "spisać się" przez Internet?

Najpierw musimy wejść na jedną ze stron:

Na każdej z nich znajdziemy link do formularza elektronicznego, który należy wypełnić aby uniknąć odpowiadania na pytania zadawane bezpośrednio przez rachmistrzów dokonujących spisu.

Wchodząc do systemu, trzeba się zidentyfikować.

Jak zwykle, robimy to na podstawie naszego numeru PESEL. Oprócz niego podać jednak należy albo NIP, albo (jeśli np. go nie mamy) - miejsce urodzenia oraz nazwisko panieńskie matki.

Na podstawie tych danych system wygeneruje nam unikalne hasło. Jest ono ważne przez następne dwa tygodnie, nie musimy więc wypełniać formularza od razu - choć oczywiście jeśli to zrobimy, to mamy pewność, że nie zapomnimy przez te 14. dni.

Po zalogowaniu się do systemu musimy już tylko odpowiedzieć na 16. pytań.

Może się zdarzyć, że trafimy na pełniejszy zestaw - około 60. pytań. Wiąże się to z tym, że 20% z nas jest typowanych do badań reprezentacyjnych, w których pojawiają się też bardziej dokładne pytania - na przykład o naszych domowników.

Spis jest obowiązkowy - warto więc go sobie ułatwić.

Jeśli tego nie zrobimy, to między 8 kwietnia a 30 czerwca możemy spodziewać się albo telefonu, albo osobistej wizyty rachmistrza. Siłą rzeczy, zajmie to więcej czasu niż poklikanie w opcje formularza. Ze statystyk GUS wynika, że internetowa wersja spisu przypadła do gustu wielu osobom - już pierwszego dnia jego prowadzenia, do godziny 13.30, formularz wypełniło 80 tysięcy osób.

Czas na "spisanie się" przez Internet mamy tylko do 16 czerwca.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.