NASA chce wysłać samoloty na Marsa

Amerykańska agencja NASA wpadła na kolejny genialny pomysł. Do eksploracji Marsa w niedalekiej przyszłości posłużyć mają nie łaziki, a bezzałogowe odrzutowce. Kiedy możemy się ich spodziewać?

NASA chce wysłać samoloty na Marsa
Paweł Żmuda

11.10.2010 17:00

Amerykańska agencja NASA wpadła na kolejny genialny pomysł. Do eksploracji Marsa w niedalekiej przyszłości posłużyć mają nie łaziki, a bezzałogowe odrzutowce. Kiedy możemy się ich spodziewać?

Niewielkie samoloty miałyby latać się z prędkością dochodzącą nawet do 730 kilometrów na godzinę na wysokości około 1,5 kilometra nad powierzchnią planety. Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych naukowcy mogliby zebrać dane dotyczące ciężkich, górzystych terytoriów Marsa, do których konwencjonalne pojazdy wysyłane dziś na Marsa nie potrafią dojechać.

W laboratoriach NASA powstał już pierwszy prototyp samolotu ARES. Według optymistycznych planów naukowcy będą w stanie przygotować pełnowymiarowy statek powietrzny jeszcze przed rokiem 2020. Musimy więc jeszcze długo czekać.

Pozostaje tylko jeden problem - w przeciwieństwie do wykorzystywanych dziś łazików samoloty mogłyby przemierzać przestrzeń powietrzną nad Czerwoną Planetą jedynie przez kilka godzin od dotarcia na Marsa.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.