NASA chciała konstruować krzywe samoloty
Pomysł sprzed lat wciąż zadziwia. Czy rzeczywiście oryginalna konstrukcja usprawnia osiągi samolotu?
20.01.2011 13:00
Pomysł sprzed lat wciąż zadziwia. Czy rzeczywiście oryginalna konstrukcja usprawnia osiągi samolotu?
Ten dziwaczny samolot ma już swoje lata – inżynierowie z NASA skonstruowali go pod koniec lat 70. Ostatnio na YouTube pojawił się filmik pokazujący tę pomysłową konstrukcję sprzed lat, więc warto jej się przyjrzeć.
Samolot AD-1 powstał w Ośrodku Badania Lotu im. Drydena w 1979 roku. Program badawczy, w ramach którego skonstruowano odrzutowiec, miał udowodnić, że statki powietrzne o ukośnym układzie skrzydeł będą miały znacznie lepsze osiągi aerodynamiczne przy dużych prędkościach. Autorem tej tezy był inżynier aeronautki Robert T. Jones.
Żeby sprawdzić, czy tak skonstruowane samoloty rzeczywiście będą zużywały mniej paliwa i osiągały większą prędkość, zbudowano jeden prototypowy egzemplarz. Niewielki odrzutowiec o długości niecałych 12 metrów i rozpiętości skrzydeł ok. 10 metrów miał doświadczalnie potwierdzić założenia projektu.
Skrzydła samolotu były ruchome – podczas startu i pierwszej fazy lotu pozostawały ułożone prostopadle do kadłuba, jak w normalnych samolotach. Dopiero w trakcie lotu ich układ był stopniowo zmieniany, aż do maksymalnego odchylenia 60°.
W latach 1979-1982 odbyło się 79 lotów doświadczalnych. Rzeczywiście założenia projektu udało się potwierdzić – samolot zużywał mniej paliwa i osiągał większe prędkości. Niestety specyficzna konstrukcja utrudniała sterowanie takiego samolotu i po ostatnim przelocie 7 sierpnia 1982 projekt został zamknięty.
Ciekawe, jakby dziś wyglądały samoloty pasażerskie, gdyby jednak taka konstrukcja się przyjęła.
Źródło: NASA