NASA chciała konstruować krzywe samoloty

Pomysł sprzed lat wciąż zadziwia. Czy rzeczywiście oryginalna konstrukcja usprawnia osiągi samolotu?

Ames Dryden 1
Ames Dryden 1
Grzegorz Nowak

Pomysł sprzed lat wciąż zadziwia. Czy rzeczywiście oryginalna konstrukcja usprawnia osiągi samolotu?

Ten dziwaczny samolot ma już swoje lata – inżynierowie z NASA skonstruowali go pod koniec lat 70. Ostatnio na YouTube pojawił się filmik pokazujący tę pomysłową konstrukcję sprzed lat, więc warto jej się przyjrzeć.

Samolot AD-1 powstał w Ośrodku Badania Lotu im. Drydena w 1979 roku. Program badawczy, w ramach którego skonstruowano odrzutowiec, miał udowodnić, że statki powietrzne o ukośnym układzie skrzydeł będą miały znacznie lepsze osiągi aerodynamiczne przy dużych prędkościach. Autorem tej tezy był inżynier aeronautki Robert T. Jones.

AD-1 widok z góry
AD-1 widok z góry

Żeby sprawdzić, czy tak skonstruowane samoloty rzeczywiście będą zużywały mniej paliwa i osiągały większą prędkość, zbudowano jeden prototypowy egzemplarz. Niewielki odrzutowiec o długości niecałych 12 metrów i rozpiętości skrzydeł ok. 10 metrów miał doświadczalnie potwierdzić założenia projektu.

Skrzydła samolotu były ruchome – podczas startu i pierwszej fazy lotu pozostawały ułożone prostopadle do kadłuba, jak w normalnych samolotach. Dopiero w trakcie lotu ich układ był stopniowo zmieniany, aż do maksymalnego odchylenia 60°.

Robert E. Gray - jeden z pilotów doświadczalnych
Robert E. Gray - jeden z pilotów doświadczalnych

W latach 1979-1982 odbyło się 79 lotów doświadczalnych. Rzeczywiście założenia projektu udało się potwierdzić – samolot zużywał mniej paliwa i osiągał większe prędkości. Niestety specyficzna konstrukcja utrudniała sterowanie takiego samolotu i po ostatnim przelocie 7 sierpnia 1982 projekt został zamknięty.

Ciekawe, jakby dziś wyglądały samoloty pasażerskie, gdyby jednak taka konstrukcja się przyjęła.

Źródło: NASA

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.