NASA opublikowała pierwsze nagranie ciemnej strony Księżyca! [wideo]

W rzeczywistości niewidoczna zwykle strona Księżyca jest regularnie oświetlana przez światło słoneczne. Do tej pory jednak nie mieliśmy okazji obejrzeć jej nagrania, ponieważ zawsze pozostaje odwrócona od Ziemi.

NASA opublikowała pierwsze nagranie ciemnej strony Księżyca! [wideo]
Marek Maruszczak

03.02.2012 19:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W rzeczywistości niewidoczna zwykle strona Księżyca jest regularnie oświetlana przez światło słoneczne. Do tej pory jednak nie mieliśmy okazji obejrzeć jej nagrania, ponieważ zawsze pozostaje odwrócona od Ziemi.

W 1959 roku rosyjska Luna 3 wykonała pierwszą fotografię ciemnej strony Księżyca. Od tamtej pory jeszcze kilkakrotnie mieliśmy okazję oglądać zdjęcia tej słabo znanej części naszego satelity. Cały czas były to statyczne obrazy. Dopiero kamerze MoonKAM, zamontowanej na pokładzie sondy GRAIL, zawdzięczamy ruchomy obraz.

Wśród zwolenników teorii spiskowych oraz miłośników ambitnego rocka narosło sporo mitów dotyczących ciemnej strony Księżyca. Jeden z nich mówi o tajnych rządowych bazach, które mieliby tam wybudować Amerykanie, naziści lub komuniści (w zależności od wersji). Jeszcze inny mit dotyczy wiecznego zaciemnienia drugiej części satelity. Tak naprawdę za każdym razem, gdy z Ziemi widać Księżyc w nowiu, to jego druga, „ciemna” strona jest skąpana w promieniach słonecznych.

Obecnie kontrolę nad MoonKAM sprawują uczniowie amerykańskich szkół średnich, którzy biorą udział w specjalnym programie edukacyjnym NASA. Znając ich pomysłowość, można spodziewać się wyjątkowo ciekawych nagrań, a być może również interesujących odkryć. Z drugiej strony, to też jest przecież prawdą: „There is no dark side of the moon really... matter of fact it's all dark”.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.