NASA ujawnia odważny plan. Na Księżycu ma powstać reaktor jądrowy

NASA od lat uważa rozszczepienie jądra atomowego za najbardziej praktyczną opcję zasilania dla przyszłych kolonii astronautów. A teraz agencja kosmiczna robi kolejny krok w kierunku urzeczywistnienia koncepcji reaktora jądrowego na Księżycu.

Tak mógłby wyglądać reaktor umieszczony na powierzchni Księżyca
Tak mógłby wyglądać reaktor umieszczony na powierzchni Księżyca
Źródło zdjęć: © NASA
Konrad Siwik

24.11.2021 12:46

W ramach prowadzonego przez NASA programu Artemis astronauci powrócą na Księżyc już w 2024 roku. Aby żyć i pracować na Srebrnym Globie, kosmiczni podróżnicy będą potrzebować sporej ilości energii elektrycznej. A niestety tak się składa, że na ziemskim satelicie nie ma sieci energetycznych.


Obfita energia będzie kluczem do przyszłej eksploracji kosmosu. Spodziewam się, że rozszczepieniowe systemy zasilania powierzchniowego w znacznym stopniu przyniosą korzyści naszym planom dotyczącym architektury zasilania dla Księżyca i Marsa, a nawet napędzą innowacje do zastosowań tutaj na Ziemi. powiedział.

Jim ReuterJim ReuterZastępca administratora w Dyrekcji Misji Technologii Kosmicznych NASA (STMD)

NASA, we współpracy z Departamentem Energii (DOE), zwróciła się do amerykańskich firm z prośbą o przedstawienie koncepcji systemu zasilania z wykorzystaniem rozszczepienia jądrowego. Agencja planuje jego uruchomienia w ciągu dekady w celu przeprowadzenia demonstracji na Księżycu.

"NASA i DOE współpracują nad tym ważnym i wymagającym projektem, który po ukończeniu będzie niesamowitym krokiem w kierunku długoterminowej eksploracji Księżyca i Marsa przez człowieka" – powiedział Todd Tofil, kierownik projektu Fission Surface Power.

"Wykorzystamy unikalne możliwości rządu i przemysłu prywatnego, aby zapewnić niezawodne, ciągłe zasilanie, które jest niezależne od lokalizacji na Księżycu" – dodał Tofil.
Artystyczna koncepcja rozszczepieniowego systemu zasilania na powierzchni Marsa.
Artystyczna koncepcja rozszczepieniowego systemu zasilania na powierzchni Marsa. © NASA

System ten powinien być zdolny do autonomicznej pracy z pokładu lądownika lub łazika księżycowego. Miałby on również dostarczyć co najmniej 40 kilowatów mocy, wystarczającej do nieprzerwanego zasilania 30 gospodarstw domowych przez dziesięć lat.

Aby przybliżyć nas przyszłej kolonizacji Księżyca, NASA i Departament Energii wybiorą najbardziej obiecujące propozycje projektowe, jakie otrzymają do końca lutego 2022 r. i pomogą rozwijać te koncepcje przez okres 12 miesięcy. Finalnie zrealizowany system zostanie wystrzelony na Księżyc w ramach misji demonstracyjnej, prawdopodobnie jeszcze w tym dziesięcioleciu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
nasareaktor jądrowyksiężyc
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.