NASA ujawnia odważny plan. Na Księżycu ma powstać reaktor jądrowy

NASA ujawnia odważny plan. Na Księżycu ma powstać reaktor jądrowy

Tak mógłby wyglądać reaktor umieszczony na powierzchni Księżyca
Tak mógłby wyglądać reaktor umieszczony na powierzchni Księżyca
Źródło zdjęć: © NASA
Konrad Siwik
24.11.2021 12:46

NASA od lat uważa rozszczepienie jądra atomowego za najbardziej praktyczną opcję zasilania dla przyszłych kolonii astronautów. A teraz agencja kosmiczna robi kolejny krok w kierunku urzeczywistnienia koncepcji reaktora jądrowego na Księżycu.

W ramach prowadzonego przez NASA programu Artemis astronauci powrócą na Księżyc już w 2024 roku. Aby żyć i pracować na Srebrnym Globie, kosmiczni podróżnicy będą potrzebować sporej ilości energii elektrycznej. A niestety tak się składa, że na ziemskim satelicie nie ma sieci energetycznych.


Obfita energia będzie kluczem do przyszłej eksploracji kosmosu. Spodziewam się, że rozszczepieniowe systemy zasilania powierzchniowego w znacznym stopniu przyniosą korzyści naszym planom dotyczącym architektury zasilania dla Księżyca i Marsa, a nawet napędzą innowacje do zastosowań tutaj na Ziemi. powiedział.

Jim ReuterJim ReuterZastępca administratora w Dyrekcji Misji Technologii Kosmicznych NASA (STMD)

NASA, we współpracy z Departamentem Energii (DOE), zwróciła się do amerykańskich firm z prośbą o przedstawienie koncepcji systemu zasilania z wykorzystaniem rozszczepienia jądrowego. Agencja planuje jego uruchomienia w ciągu dekady w celu przeprowadzenia demonstracji na Księżycu.

"NASA i DOE współpracują nad tym ważnym i wymagającym projektem, który po ukończeniu będzie niesamowitym krokiem w kierunku długoterminowej eksploracji Księżyca i Marsa przez człowieka" – powiedział Todd Tofil, kierownik projektu Fission Surface Power.

"Wykorzystamy unikalne możliwości rządu i przemysłu prywatnego, aby zapewnić niezawodne, ciągłe zasilanie, które jest niezależne od lokalizacji na Księżycu" – dodał Tofil.
Artystyczna koncepcja rozszczepieniowego systemu zasilania na powierzchni Marsa.
Artystyczna koncepcja rozszczepieniowego systemu zasilania na powierzchni Marsa. © NASA

System ten powinien być zdolny do autonomicznej pracy z pokładu lądownika lub łazika księżycowego. Miałby on również dostarczyć co najmniej 40 kilowatów mocy, wystarczającej do nieprzerwanego zasilania 30 gospodarstw domowych przez dziesięć lat.

Aby przybliżyć nas przyszłej kolonizacji Księżyca, NASA i Departament Energii wybiorą najbardziej obiecujące propozycje projektowe, jakie otrzymają do końca lutego 2022 r. i pomogą rozwijać te koncepcje przez okres 12 miesięcy. Finalnie zrealizowany system zostanie wystrzelony na Księżyc w ramach misji demonstracyjnej, prawdopodobnie jeszcze w tym dziesięcioleciu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)