Nastolatek zbudował od podstaw 8‑bitowy komputer. Zobacz wideo

Kiedyś młodzieży wystarczały gry komputerowe, spotkania ze znajomymi, prywatki i szkolne imprezy - jakoś się nie nudzili. Dziś budują wykrywacze bomb atomowych, albo... 8-bitowe komputery z własnym systemem operacyjnym.

Domowy komputer
Domowy komputer
Grzegorz Nowak

Kiedyś młodzieży wystarczały gry komputerowe, spotkania ze znajomymi, prywatki i szkolne imprezy - jakoś się nie nudzili. Dziś budują wykrywacze bomb atomowych, albo... 8-bitowe komputery z własnym systemem operacyjnym.

Ostatnio mamy wysyp młodych talentów - ledwie wczoraj Paweł pisał o nastolatku, który konstrukcją wykrywacza broni jądrowej zyskał sobie nagrodę, uznanie i rozgłos. Tym razem inny nastolatek, kończący szkołę średnią, pokazuje swoje umiejętności budując praktycznie od zera własny komputer.

Jednostka centralna
Jednostka centralna

Co prawda Duo Adept jest maszyną wyciągniętą z poprzedniej epoki, to jej konstrukcja jest wciąż zadziwiającym wyczynem. Na komputer Jacka Eisenmanna składa się jednostka centralna umieszczona w czymś co przypomina pudełko na żywność, stara klawiatura i telewizor. "Pod maską" kryje się 100 układów scalonych połączonych za pomocą sporej ilości kabelków, 256 bajtów RAM-u oraz 64 kB pamięci, na której mieści się system operacyjny.

Na ten ostatni składa się zaledwie 263 linijki kodu. Można nie tylko wpisywać podstawowe komendy ale także zagrać w kilka gier (Ponga, Grę w życie oraz autorską platformówkę "Get Muffin") czy nawet rysować w prostym programie graficznym. Być może tego typu sprzęt nie ma dziś szczególnej wartości, to nie można mu odmówić uroku.

Prezentację tej maszyny możecie zobaczyć poniżej.

DUO ADEPT: An 8-bit Homebrew Computer

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.