Natalia - tak wygląda przyszłość mobilnych komputerów [wideo - CES 2012]

Czyżby triumfalny powrót hełmów wirtualnej rzeczywistości? Wygląda na to, że tak. Natalia jest gadżetem wyjątkowo wszechstronnym i - co równie ważne - jej cena nie zbija z nóg, tak jak to zwykle bywa z najnowszymi, rewolucyjnymi gadżetami. Jak na razie to mój ulubiony gadżet z targów CES 2012.

mage credit: Evan Ackerman/DVICE
mage credit: Evan Ackerman/DVICE
Marek Maruszczak

Czyżby triumfalny powrót hełmów wirtualnej rzeczywistości? Wygląda na to, że tak. Natalia jest gadżetem wyjątkowo wszechstronnym i - co równie ważne - jej cena nie zbija z nóg, tak jak to zwykle bywa z najnowszymi, rewolucyjnymi gadżetami. Jak na razie to mój ulubiony gadżet z targów CES 2012.

Dlaczego pozwoliłem sobie na wysnucie tak odważnych wniosków w tytule? Hełm wyprodukowany przez firmę Sensics nie jest po prostu dodatkowym wyświetlaczem z garścią czujników. W razie potrzeby SmartGoogles, bo również pod taką nazwą znana jest Natalia, zamieniają się w samowystarczalny przenośny komputer.

Image credit: Evan Ackerman/DVICE
Image credit: Evan Ackerman/DVICE

Natalia została wyposażona w system operacyjny Android 4.0, dwurdzeniowy procesor 1.2 GHz, akcelerator grafiki, 1 GB pamięci RAM oraz akumulator zdolny zasilać to wszystko przez 60 minut. Niby niedużo, ale biorąc pod uwagę mnogość funkcji urządzenia i standardowy czas podróży w mieście, godzina powinna wystarczyć.

Do czego konkretnie przydadzą się inteligentne gogle? Urządzenie wyświetla obrazy na dwóch niezależnych ekranach OLED o rozdzielczości 1280 x 1024 każdy. Dzięki temu nie będzie żadnego problemu z oglądaniem obrazów 3D. Poza tym do standardowego wyposażenia należy mikrofon oraz stereofoniczne słuchawki.

Najbardziej wirtualne funkcje są jednak wspierane przez przednią kamerę, która umożliwia śledzenie ruchów głowy oraz rozpoznanie gestów, i system wykrywający ruch użytkownika. Gogle reagują nie tylko na ruch głowy, ale całego ciała właściciela. Można w nich chodzić, biegać, a w trakcie tych czynności dowoli rozglądać się wokół siebie i wymachiwać rękami. Natalia zarejestruje wszystkie te czynności i przeniesie je do wirtualnej rzeczywistości. Użytkownik jest więc ograniczony wyłącznie otoczeniem (głupio byłoby rozbić gogle i głowę o ścianę pokoju) oraz ewentualnym zasilaniem, jeżeli 60-minutowa zabawa nie wystarczy.

Firma Sensics od 10 lat konstruuje podobne urządzenia dla armii Stanów Zjednoczonych. Mamy więc do czynienia z przynajmniej częściowo sprawdzonym produktem. Premiera Natalii zaplanowana jest na koniec bieżącego roku. Wtedy też trzeba będzie zapłacić za nie około 1000 dolarów. Biorąc pod uwagę ceny smartfonów i tabletów o podobnej specyfikacji, ale o mniej bogatych funkcjach, kwota wcale nie jest szczególnie wygórowana.

Nie wiem jak Wy, ale ja już teraz postanowiłem uwzględnić SmartGoogles w swoim domowym budżecie. Pomijając wszystkie oficjalne funkcje urządzenia, pomyślcie, co mogą z nim zrobić moderzy.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.