Naukowcy stworzyli pierwszą na świecie sztuczną nerkę. To może być przełom
Współpraca pomiędzy naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilt zaowocowała stworzeniem pierwszej na świecie sztucznej nerki. To ogromna szansa dla wielu chorych, którzy poddawani są uciążliwym i skomplikowanym dializom.
03.10.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:45
Nowy wynalazek, nazwany projektem Kidney, to sztuczna nerka wielkości smartfonu, która może zmienić życie wielu osób. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilt stworzyli ją, łącząc m.in. hemofiltr (który usuwa produkty przemiany materii i toksyny z krwi) i bioreaktor (który odtwarza inne funkcje nerek, takie jak równowaga elektrolitów we krwi).
Sztuczna nerka może pomóc wielu osobom
Prototyp rozwiązania przeszedł już wstępną ocenę przedkliniczną, a efekty były na tyle zadowalające, że badacze otrzymali nagrodę w wysokości 650 tys. dolarów od KidneyX (partnerstwa między Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (HHS) a Amerykańskim Towarzystwem Nefrologicznym (ASN)).
Pomimo tego, że przeszczepy nerek są możliwe, nie zawsze ludzki organizm dobrze reaguje na obcy organ. Dodatkowo zazwyczaj istnieje spora dysproporcja pomiędzy oczekującymi na przeszczep, a dostępnymi organami. Dlatego wiele osób jest zdanych na dializy, polegające na usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii, wody i toksycznych związków z organizmu. Są one uciążliwe ze względu na swoją częstotliwość oraz przebieg.
The Kidney Project successfully tests a prototype bioartificial kidney
Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby w sposób zrównoważony wspierać hodowlę komórek znajdujących się w nerkach bez wywoływania odpowiedzi immunologicznej. Zgodnie z zapowiedziami ekspertów, sztuczna nerka nie tylko poprawi jakość życia jej użytkowników, ale też oszczędzi im konieczności przyjmowania leków immunosupresyjnych.
Jak wynika z komunikatu opublikowanego na łamach Uniwersytetu Kalifornijskiego, naukowcy skupią się teraz na dalszych, bardziej rygorystycznych testach, aby ostatecznie móc przejść do fazy badań klinicznych i rozpowszechniania urządzenia na dużą skalę.