Nie lubisz Windows, Linuksa i Mac OS X? Są inne systemy operacyjne

Ostatnio wszystkich ogarnęła gorączka związana z nowym Windows 7, w świecie maniaków Apple wszyscy oczekują nowego systemu Snow Leopard. Ja wiem, że dla zwykłego użytkownika żaden z wymienionych poniżej systemów operacyjnych nie ma jakiegokolwiek praktycznego zastosowania ale z czystej ciekawości, chęci posiadania wiedzy, czy po prostu z nudów - warto wiedzieć, że są inne systemy niż Windows, Mac OS X i Linux. Oto one.

Nie lubisz Windows, Linuksa i Mac OS X? Są inne systemy operacyjne
Mateusz Gołąb

12.01.2009 16:30

Ostatnio wszystkich ogarnęła gorączka związana z nowym Windows 7, w świecie maniaków Apple wszyscy oczekują nowego systemu Snow Leopard. Ja wiem, że dla zwykłego użytkownika żaden z wymienionych poniżej systemów operacyjnych nie ma jakiegokolwiek praktycznego zastosowania ale z czystej ciekawości, chęci posiadania wiedzy, czy po prostu z nudów - warto wiedzieć, że są inne systemy niż Windows, Mac OS X i Linux. Oto one.

  1. OpenSolaris(http://opensolaris.org/os/about/) - to otwarta wersja systemu operacyjnego firmy Sun (tej od StarOffice/OpenOffice, czy od Javy), prócz głównego wydania, ma także kilka innych, przygotowanych przez programistów zrzeszonych we wspólnocie wokół OpenSolaris, także jako LiveCD, bez potrzeby instalowania na dysku (SchyliX(http://schillix.berlios.de/) czy MilaX(http://www.milax.org/)), system ma także polską wersję językową swojej strony(http://pl.opensolaris.org/).photo position=\inside\115772/photo
  2. FreeBSD(http://www.freebsd.org/) - system bazujący na BSD UNIX, podobnie jak Linux programiści mają tutaj pełen dostęp do kodu źródłowego, stosowany jest przeważnie w poważnych zastosowaniach serwerowych, mniej przydatny jako zwykły biurkowy system.
  3. eComStation(http://www.ecomstation.com/) - to dzisiejsza wersja dawnego systemu IBM OS/2, oparta konkretnie na wydaniu Warp 4, firma Serenity pracuje do dzisiaj nad jego rozwojem wspólnie z samym IBM'em i innymi partnerami, system jest komercyjny i ma specyficzne zastosowanie, jednak swego czasu nabyłem OS/2 Wapr 3 na kilkudziesięciu dyskietkach 3,5 cala (nie miałem napędu CD) i mam sentyment.
  4. Jnode(http://www.jnode.org/) - projekt darmowego systemu operacyjnego prawie w całości opartego na technologii Java, gdzie wszystko ma dziać się szybko, sprawnie i prosto, na razie projekt, ale to ciekawa sprawa, trzeba koniecznie zajrzeć tutaj.photo position=\inside\115773/photo
  5. ReactOS(http://www.reactos.org/pl/index.html) - to ambitny projekt, który ma na celu stworzenie od podstaw darmowego systemu operacyjnego zgodnego z Windows NT i 2000. Ma korzystać z aplikacji i sterowników do Windows, bez żadnych modyfikacji. Na razie w fazie alpha, aktualna wersja to 0.3.7.
  6. FreeDOS(http://www.freedos.org/) - tęsknicie za starym, dobrym (no, z tym bez przesady), to macie do dyspozycji FreeDOS, który stara się być w 100% zgodny z MS-DOS'em i był nawet sprzedawany razem z komputerami Dell przez jakiś czas.
  7. Haiku (http://www.haiku-os.org/)- to otwarta wersja systemu, który swego czasu zdobywał serca wielu użytkowników, a chodzi o BeOS, który w 2001 roku przestał być rozwijany.photo position=\inside\115774/photo

Źródło: VBeta.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.