Nie odłączasz ładowarki od gniazdka? Polski TikToker sprawdził, ile to kosztuje

Nie odłączasz ładowarki od gniazdka? Polski TikToker sprawdził, ile to kosztuje

Ile kosztuje ładowarka podłączona do prądu?
Ile kosztuje ładowarka podłączona do prądu?
Źródło zdjęć: © Getty Images, TikTok
Konrad Siwik
29.11.2022 10:00

Niemal każdy Polak korzysta dziś ze smartfonu. A co za tym idzie, ma również ładowarkę do uzupełniania energii w jego baterii. Często ze zwyczajnego lenistwa jest ona cały czas podłączona do gniazdka elektrycznego, nawet jeśli w danym momencie nie ładujemy swojego urządzenia. Polski TikToker sprawdził, ile kosztuje taka praktyka.

Wiele osób zastanawia się, czy ładowarka podłączona na stałe do gniazdka pobiera prąd? W końcu dzisiejsze smartfony musimy ładować codziennie, a to wiąże się z tym, że po prostu nie widzimy większego sensu w odłączaniu zasilacza od kontaktu. Co więcej, w naszych domach możemy mieć więcej niż jedną ładowarkę, a wszystko zależy od liczby mieszkańców oraz sprzętów elektronicznych.

Bloger Dawid Kosiński, który działa aktywnie na TikToku, postanowił raz na zawsze rozwiać nasze wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje nas ładowarka na stałe podłączona do prądu i czy w ogóle warto ją od niego odłączać, gdy bateria jest już uzupełniona. W swoim teście wykorzystał 90-watową wtyczkę do szybkiego ładowania oraz miernik zużycia energii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Ostatnio widziałem TikToka na temat tego, że ładowarka podłączona do prądu, gdy nie jest podłączone do niej żadne urządzenie, w ogóle nie pobiera energii i nie jest to do końca prawdą – zauważa Kosiński. – Oczywiście te najprostsze ładowarki 5 albo 10-watowe pobierają pomijalne ilości energii, ale tutaj mam szybką ładowarkę 90-watową do szybkiego ładowania smartfona – wyjaśnia bloger.

Wyniki nie są jakieś wyjątkowo zatrważające. Okazuje się, że ładowarka podłączona na stałe do gniazda elektrycznego przez cały dzień wygeneruje koszt w wysokości zaledwie ok. 1,7 grosza. W skali miesiąca wartość rośnie jednak do 51 groszy. Natomiast w skali roku będziemy musieli zapłacić 6 zł i 19 groszy. Warto jednak pamiętać, że w przeciętnym polskim domu mamy więcej niż jeden smartfon oraz ładowarkę, tak więc wraz z kolejnym urządzeniem ta wartość będzie rosnąć.

Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)