Nie stać nas na wakacje?

Nie stać nas na wakacje?
Sabina Stodolak

08.02.2010 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polacy coraz mniej wyjeżdżają! Z badań Eurostat oraz badań Instytutu Turystyki wynika, że Polacy nie są w stanie pozwolić sobie na wyjazd wakacyjny. Aż 63% Polaków nie może pozwolić sobie na pełnowymiarowy wakacyjny wypoczynek.

Polacy coraz mniej wyjeżdżają! Z badań Eurostat oraz badań Instytutu Turystyki wynika, że Polacy nie są w stanie pozwolić sobie na wyjazd wakacyjny. Aż 63% Polaków nie może pozwolić sobie na pełnowymiarowy wakacyjny wypoczynek.

W porównaniu do 2008 roku, w 2009 roku nastąpił spadek zarówno podróży krajowych jak i zagranicznych (o 11%). W pierwszych 8 miesiącach 2009 roku, odbyliśmy 23,1 mln podróży krajowych i 4,25 mln zagranicznych. Nie wszystkie jednak wyjazdy to wypoczynek – tych było około 57%. Jeździmy tez służbowo, w celach religijnych i po to, by odwiedzić rodzinę.

Niechętnie decydujemy się na pomoc biur podróży (zaledwie 3% wyjazdów) – aż 85% krajowych wyjazdów realizowanych było samodzielnie. W przypadku wyjazdów zagranicznych, nieco bardziej jesteśmy otwarci na całkowitą lub częściową pomoc biur podróży (23%). Nadal jednak przeważają wyjazdy samodzielne (59%).

Widać też, że staramy się na wyjeździe zaoszczędzić – najczęściej, korzystając z pomocy rodziny i znajomych. Na nocleg „za darmo” u rodziny i znajomych decyduje się 37% turystów. Oszczędzamy też na innych wydatkach – skracając długość pobytu czy wybierając tańsze hotele i pensjonaty. Do sierpnia 2009 roku, wydawaliśmy średnio 2298 zł na podróż zagraniczną i 921 zł na podróż krajową (powyżej 5 dni).

A gdzie najchętniej jeździmy za granicę?

Instytut turystyki przygotował też raport odnośnie najchętniej wybieranych przez Polaków krajów. Najczęściej jeździmy więc do Niemiec (w dane te wliczono również wyjazdy służbowe). Na drugim miejscu są Włochy i Wielka Brytania. Następnie Chorwacja, Czechy i Austria.

Najmniejszy wskaźnik podróży mają mieszkańcy województwa Podlaskiego (ogółem 0,4 mln wycieczek) i Opolskiego (0,5 mln). Najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy Pomorskiego (3,1 mln), Zachodnio-Pomorskiego (2,65mln), Mazowieckiego (2,35 mln) i Dolnośląskiego (2,15mln).

A czy Wy byliście w zeszłym roku na wakacjach?

Źródło: intur.com.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)