Nie tylko ludzie mają odciski palców. Okazuje się, że banknoty również

Tak, dobrze przeczytaliście – banknoty, ale nie te papierowe, a plastikowe. Ściślej rzecz ujmując – polimerowe. Jest to niesamowite odkrycie, dzięki któremu fałszerstwo banknotów na świecie może zostać znacznie uniemożliwione. Na dodatek, sprawdzenie „odcisku palca” banknotu jest tanie i szybkie.

Nie tylko ludzie mają odciski palców. Okazuje się, że banknoty również
Marcin Watemborski

24.03.2021 | aktual.: 25.03.2021 06:53

Mimo tego, że w XXI wieku płatności kartą oraz elektroniczne są bardzo popularne, to banknoty nie odeszły jeszcze do lamusa. Obecnie w obiegu jest około 500 miliardów banknotów, co sprawia, że widmo fałszerstwa jest znaczne. W niektórych przypadkach da się temu zapobiec lub wykryć w łatwy sposób, a zwłaszcza gdy mówimy o banknotach wykonanych z polimerów.

Weźmy pod lupę "plastikowe" banknoty będące walutą w Wielkiej Brytanii. W 2016 roku do obiegu weszły banknoty 5-funtowe, później 10-funtowe, a od 2020 roku 20-funtowe. Naukowcy z Wydziału Nauk Komputerowych na Uniwersytecie Warwick odkryli, że każdy z nich ma swój unikalny "odcisk palca". Polega on na układzie cząsteczek powstającym podczas fizycznego procesu produkcji konkretnego banknotu (nie nominału, a egzemplarza).

"Odcisk palca" banknotu polimerowego.
"Odcisk palca" banknotu polimerowego.

Powstawanie "odcisku palca" banknotu dzieje się podczas nakładania przezroczystej warstwy ochronnej. Wtedy dochodzi do przypadkowego zniekształcenia polimeru, które nie jest widzialne gołym okiem. Cząsteczki tuszu rozchodzą się nieprzewidywalnie i są utwardzane, tworząc w ten sposób unikatowy kształt.

Jako że jest on widoczny jedynie w chwili, gdy banknot zostaje podświetlony od tyłu, naukowcy wpadli na bardzo prosty sposób zbierania danych o "odciskach palców" pieniędzy. Wykorzystali do tego skaner negatywowy pokroju Epsona V800, który jest przeznaczony do dokładnego zbierania danych z przezroczystych materiałów i wychwytywania tego, co ujęta na materiale nośnym, jak np. taśma fotograficzna czy przezroczysty fragment banknotu.

Dzięki skanerom negatywowym można zebrać odpowiednie dane o banknotach.
Dzięki skanerom negatywowym można zebrać odpowiednie dane o banknotach.

Na podstawie 340 pojedynczych banknotów, badacze z Uniwersytetu Warwick byli w stanie zgromadzić bazę danych składającą się z 6200 próbek, dzięki którym mogą zidentyfikować każdy banknot w puli. Gdyby takie działania były prowadzone od początku wydawania polimerowych pieniędzy w Wielkiej Brytanii, każdy egzemplarz banknotu mógłby być rejestrowany, a co za tym idzie – nie mógłby być podrobiony.

Jeśli skanowanie i zapisywanie danych o banknotach zostanie zautomatyzowane, mogłaby powstać ogromna baza danych, uniemożliwiająca działanie oszustom. Wniosłoby to zabezpieczenia na kompletnie nowy poziom – taki, którego po prostu nie da się odtworzyć. W przeszłości niejednokrotnie słyszeliśmy historie o idealnie podrobionych banknotach, ale przecież przypadku nie da się powtórzyć, a podrobienie jednego nominału byłoby zbyt czasochłonne, a co za tym idzie – nieopłacalne.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.