Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób!

Project Ara stawia na pełną dowolność, Puzzlephone na pewne ograniczenia. Ale nowy smartfon wciąż ma nam dać wybór.

Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób!
Adam Bednarek

03.12.2014 | aktual.: 10.03.2022 10:44

Nie przekonuje mnie moda na "modułowość". Np. Project Ara to szkielet, do którego dokładamy potrzebne funkcje. Potrzebne tylko nam - po co nam aparat, jeśli w ogóle nie robimy zdjęć? Zamiast tego warto dodać coś, co faktycznie jest dla nas niezbędne.

“Najważniejsze są jednak wpinane w podstawkę moduły, a konkretnie ich różnorodność. Dotyczy to zarówno podstawowych dodatków, takich jak aparat, bateria, czytnik kart pamięci, skaner odcisków palców czy moduł NFC, jak i bardziej wymyślnych rozwiązań. Redaktorzy z MIT Technology Review zwrócili uwagę choćby na pulsoksymetr, którego używa się do nieinwazyjnego mierzenia saturacji krwi, czy kamerkę działającą na podczerwień, którą zamknięto w wydrukowanej obudowie (druk 3D).”

Ma to sens, ale jednak nie lubię bawić się w dodatkowe składanie. Niech twórcy tworzą takie urządzenia, żeby były funkcjonalne i pasowały do mnie. Przy każdej możliwej okazji. To ma być działka producentów, nie moja.

PuzzlePhone - Main concept

A ci zdają sobie sprawę, że na pewno znajdą się osoby, których pociąga pomysł na Project Ara, ale z drugiej strony myślą podobnie do mnie - nie chcą bawić się przy każdym wyjściu w składanie smartfona i zastanawianie się, co akurat dzisiaj może być potrzebne.

Puzzlephone - modułowość ograniczona

Obraz

Puzzlephone ten wybór w znaczący sposób upraszcza. Są jedynie trzy moduły, które można modyfikować. Pierwszy to coś w rodzaju kręgosłupa - składa się z wyświetlacza LCD, głośników oraz przede wszystkim obudowy. W drugim znajdziemy baterię i inne ważne elektroniczne elementy. Trzeci moduł to procesor i aparat.

Obraz

Mniej, ale wygodniej - to dobry kompromis. W końcu w ten sposób łatwiej dobrać sprzęt do własnych potrzeb. Na dodatek Puzzlephone może być smartfonem na lata. Nie trzeba kupować nowego modelu, jeżeli chce się mocniejszy procesor lub lepsze podzespoły - wystarczy wymienić określony moduł, bez większego grzebania we wnętrzu Puzzlephone.

Obraz

A poza tym Puzzlephone po prostu dobrze wygląda. Tymczasem Project Ara przypomina zlepek klocków i nie prezentuje się elegancko i ładnie:

Obraz

Premiera Puzzlephone w 2015 roku. Kluczowa będzie cena, a tej jeszcze niestety nie znamy. Niemniej jednak Puzzlephone ma duże szanse na to, żeby przyciągnąć niezdecydowanych do Projectu Ara.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.