Nie tylko YouTube? Najlepsze alternatywne serwisy wideo [TOP 10]

YouTube nie jest ani jedyny, ani niepowtarzalny. Jeśli chcesz wrzucić do Sieci filmik, masz do wyboru mnóstwo serwisów hostujących pliki wideo. Niektóre z nich pozwalają na dużo więcej niż YouTube.

Nic nie zastąpi YouTube'a? Bzdura! (Fot. Flickr/jonsson/Lic. CC by)
Nic nie zastąpi YouTube'a? Bzdura! (Fot. Flickr/jonsson/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

Blip.tv

Fot. Blip.tv
Fot. Blip.tv

Blip.tv to serwis, który zawiera tylko autorskie treści. Szczególnie promuje seriale internetowe i inne treści w odcinkach. Serwis zachęca użytkowników do regularnego wrzucania nowych materiałów, często są one naprawdę dobrej jakości. Każdy autor może swojemu dziełu nadać taką licencję, jaką uzna za stosowną.

Blip.tv obsługuje większość formatów wideo. Można tu wrzucać duże pliki - do 1 GB. Można wykupić sobie konto pro, które pozwala właścicielowi na nieco więcej niż zwykły profil.

Da się też zarabiać na reklamach – każdy użytkownik ma prawo założyć sobie konto z reklamami. Połowę zysku z nich oddaje się właścicielom Blip.tv. Ponadto serwis zawiera szereg narzędzi, które pomagają stworzyć własny serial i go rozpowszechnić.

Vimeo

Fot. Vimeo
Fot. Vimeo

Vimeo także stawia na oryginalne treści. Jest to solidna platforma oferująca niemal wszystko to, co ma YouTube. Stanowi też dobrą alternatywę dla osób, które szukają bardziej konstruktywnej dyskusji niż w serwisie Google'a.

Pozwala udostępniać wideo konkretnym grupom lub kanałom. Ma też własną szkołę, która uczy, jak tworzyć lepsze filmiki. Jeśli wykupisz konto pro, będziesz mieć do 5 GB uploadu tygodniowo w jakości HD.

Flickr

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Dla niektórych użytkowników to może być spore zaskoczenie: tak, Flickr pozwala wrzucać pliki wideo (tutaj). Niestety tylko króciutkie filmiki, do 90 sekund.

Każdy użytkownik może wrzucić za darmo raptem dwa takie 90-sekundowe filmiki w miesiącu, korzystając z tych samych funkcji, co podczas wrzucania zdjęć.

Patrz.pl

Fot. Patrz.pl
Fot. Patrz.pl

Patrz.pl to dowód na to, że Polak potrafi. Serwis powstał w w 2005 roku, w czasach, kiedy panowie z YouTube'a jeszcze nawet nie marzyli o sławie i pieniądzach. Bez żadnej promocji po pół roku działalności Patrz.pl miał milion użytkowników miesięcznie.

Dziś zarejestrowani użytkownicy mogą wrzucać pliki do 100 MB. Ponadto Patrz.pl ma wygodny, oparty na subdomenach system adresowania, dzięki czemu łatwiej jest rozpropagować swoje filmiki.

Wrzuta.pl

Fot. Wrzuta
Fot. Wrzuta

Kolejny polski serwis w tym zestawieniu. Wrzuta.pl należy do portalu o2.pl, co oznacza, że przejęła wszelkie zalety i wady tegoż. Pozwala wrzucać filmy, pliki audio, zdjęcia itd. do 500 MB, a jeśli skorzystamy z serwisu Przeklej.pl, to nawet do 1 GB. To dużo, zwłaszcza kiedy porównamy z Patrz.pl.

Niestety, serwis denerwuje użytkowników ostrą kolorystyką i agresywnymi, głośniejszymi niż filmiki reklamami. Poza tym często można znaleźć w Sieci skargi, że Wrzuta "znów nie działa".

Dailymotion

Fot. Dailymotion
Fot. Dailymotion

Dailymotion to "francuski YouTube", który wystartował w Sieci zaledwie miesiąc po amerykańskim. Zorganizowany jak agregator treści serwis oferuje najróżniejsze pliki wideo, posegregowane w kategorie. Są tu zarówno flimiki "domowej roboty", jak i profesjonalne klipy.

Strona obsługuje większość popularnych formatów wideo. Pozwala wrzucać pliki do 2 GB i nie dłuższe niż 60 minut. Można wykupić konto pro, oferujące pliki w jakości HD.

Dailymotion stawia na rozwój społeczności. Można stworzyć własną listę kontaktową i komunikować się z innymi użytkownikami.

yfrog

Fot. yfrog
Fot. yfrog

Serwis jest bardziej znany z hostowania zdjęć dla Twittera – ale można tam też wrzucać niewielkie pliki wideo. Linki do nich również ukazują się na Twitterze. Nie ma tu rozbudowanych funkcji wyszukiwania, ale za to można łatwo zobaczyć, co wrzucają nasi znajomi.

Jest to dobry serwis dla kogoś, kto ma konto na Twitterze i chce szybko przekazywać informacje osobom, które go na Twitterze śledzą. Przydaje się w sytuacjach, kiedy trzeba szybko wrzucić krótki filmik albo zdjęcie do Sieci – np. z demonstracji, w której właśnie się uczestniczy.

Metacafe

Fot. Metacafe
Fot. Metacafe

Metacafe to serwis, który kładzie nacisk na element społecznościowy. Można tu znaleźć zarówno filmiki tworzone przez amatorów, jak i profesjonalne klipy popularne w Internecie.

Oprócz wrzucania plików platforma oferuje swoim użytkownikom możliwość ich pobierania. Serwis udostępnia aplikację, która pozwala pobierać duże ilości danych również w czasie bezczynności komputera.

LiveLeak

Fot. LiveLeak
Fot. LiveLeak

Serwis, który kładzie nacisk na przekazywanie bieżących informacji, zwłaszcza politycznych, oraz obrazów z obszarów, gdzie toczy się wojna. Często można tu znaleźć materiały, których nie ma nigdzie indziej, bo zostały uznane za zbyt drastyczne.

LiveLeak pozwala wrzucać krótkie materiały każdemu, kto chce, a dla bardziej zaawansowanych użytkowników oferuje konta premium z 500 MB uploadu. Z serwisu warto korzystać, jeśli interesuje nas polityka międzynarodowa i jej drastyczne skutki dla zwykłych ludzi.

Viddler

Fot. Viddler
Fot. Viddler

Viddler to platforma skierowana do firm, która pomaga promować marki. Daje użytkownikom dostęp do analiz, statystyk, pozwala dostosowywać odtwarzacze do swoich potrzeb i zarabiać na reklamach.

Jeśli chcesz, żeby Twoja firma zaczęła oferować wideo w Sieci, jest to dobre miejsce do startu.

Źródło: Mashable

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.