Nie wyrzucaj starych płyt winylowych. Mogą być warte majątek

Nie wyrzucaj starych płyt winylowych. Mogą być warte majątek
Źródło zdjęć: © PIOTR DZIURMAN/REPORTER
Arkadiusz Stando

16.08.2019 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co miesiąc w serwisie Discogs pojawia się zestawienie 30 najdrożej sprzedanych płyt winylowych. Tym razem w czołówce uplasowało się kilka znanych pozycji. Przykładowo, singiel Davida Bowiego – "Space Oddity" z 1969 roku sprzedano za 2808 dolarów.

Najdroższą płytą winylową sprzedaną w lipcu okazała się być "Bengt Nordström, Allan Wajda, Bernt Rosengren, Fredrik Norén, Bosse Skoglund, Lalle Svensson, Bo Wärmell ‎– BRA 2" - aż 3451 dolarów. Jeśli te nazwiska nic wam nie mówią, to nie jesteście sami. Album wydano w zaledwie w 10 sztukach i zawiera wspólny performance szwedzkich muzyków jazzowych.

3451 dolarów to ponad 13,5 tysiąca złotych. Niezła suma, ale pewnie głównie ze względu na znikomy nakład tego nagrania. Podobnie jest w przypadku drugiego miejsca. Zaledwie czterech użytkowników serwisu Discogs może pochwalić się posiadaniem winyla Davia Bowiego - "Space Oddity" z 1969 roku.

Kolejna pozycja jest lekkim zaskoczeniem. Tutaj spotykamy się z mini-albumem, czyli tak zwaną "epką". To The Misfits - Bullet z lipca 1978 roku. Dość charakterystyczna okładka od razu rzuca się w oczy - to moment postrzelenia 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy'ego. Wytłoczono zaledwie 1000 sztuk. Cena? 2499 dolarów.

Wśród innych ciekawych pozycji warto zwrócić uwagę na numer 6. Jest to japońskie wydanie albumu Pink Floyd - "Not Now John / Your Possible Pasts". Nie był to najpopularniejszy album tego zespołu, więc skąd cena 2000 dolarów? Japońskie wydania zawsze cieszą się ogromną popularnością, jest ich niewiele i stąd między innymi taka kwota.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)