Niemcy chcą poprawiać fotowoltaikę. Nałożą powłokę na ogniwa

Rozwój technologii fotowoltaicznych może być realizowany na różne sposoby. Niemiecka firma Singulus Technologies ma pomysł na to, jak zwiększyć wydajność modułów. Pomóc ma tu specjalna powłoka nakładana na ogniwa.

Fotowoltaika się rozwija. Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok
Fotowoltaika się rozwija. Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok
Źródło zdjęć: © Unsplash

14.06.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Singulus Technologies to niemieckie przedsiębiorstwo, które chce poprawiać fotowoltaikę. Jak czytamy w udostępnionej informacji prasowej, w ramach systemu Generis PET udostępniona została kolejna maszyna, która jest dedykowana branży fotowoltaicznej. Ma ona pozwolić na realizację procesu pasywacji ciętych krawędzi ogniw słonecznych.

Pasywacja krawędzi ma pozwolić na poprawę wydajności ogniw słonecznych. Sprawia ona, że minimalizowane są skutki niepożądanych efektów na ciętych krawędziach. W porównaniu do ogniw ciętych, które nie są poddawane pasywacji, system powlekania Generis PET umożliwia wzrost wydajności nawet o 1 proc. Choć wydaje się to niewielką wartością, w rzeczywistości w znacznym stopniu przekłada się na produkcję, co jest odczuwalne szczególnie przy projektach większej skali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Genris PET oferuje przemysłowo opłacalne rozwiązanie do pasywacji krawędzi. Charakteryzuje się ono dużą przepustowością przy niskich kosztach - komentuje dr inż. Stefan Rinck, dyrektor generalny Singulus Technologies.

Generis PET - system, który poprawia fotowoltaikę
Generis PET - system, który poprawia fotowoltaikę© Singulus Technologies

Rozwiązanie, które oferuje niemiecka firma, może znaleźć zastosowanie w związku z dużą popularnością ogniw typu half-cut i ogniw gontowych. Pozwalają one na budowę modułów o wyższej wydajności. Dodatkowe zastosowanie pasywacji krawędzi miałoby udoskonalić tę technologię.

Firma Singulus Technologies udowadnia, że aby rozwijać technologię, która jest wykorzystywana w branży fotowoltaicznej, wcale nie trzeba produkować własnych produktów. Zamiast tego można znaleźć sposób na to, by udoskonalić już istniejące rozwiązania i szukać współpracy z innymi producentami. Niemieckie firmy chętnie stawiają nie tylko na rozwój fotowoltaiki, ale też na gigantyczne pompy ciepła.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.