Niemcy chcą poprawiać fotowoltaikę. Nałożą powłokę na ogniwa

Fotowoltaika się rozwija. Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok
Fotowoltaika się rozwija. Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok
Źródło zdjęć: © Unsplash

14.06.2023 13:02, aktual.: 24.10.2023 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozwój technologii fotowoltaicznych może być realizowany na różne sposoby. Niemiecka firma Singulus Technologies ma pomysł na to, jak zwiększyć wydajność modułów. Pomóc ma tu specjalna powłoka nakładana na ogniwa.

Singulus Technologies to niemieckie przedsiębiorstwo, które chce poprawiać fotowoltaikę. Jak czytamy w udostępnionej informacji prasowej, w ramach systemu Generis PET udostępniona została kolejna maszyna, która jest dedykowana branży fotowoltaicznej. Ma ona pozwolić na realizację procesu pasywacji ciętych krawędzi ogniw słonecznych.

Pasywacja krawędzi ma pozwolić na poprawę wydajności ogniw słonecznych. Sprawia ona, że minimalizowane są skutki niepożądanych efektów na ciętych krawędziach. W porównaniu do ogniw ciętych, które nie są poddawane pasywacji, system powlekania Generis PET umożliwia wzrost wydajności nawet o 1 proc. Choć wydaje się to niewielką wartością, w rzeczywistości w znacznym stopniu przekłada się na produkcję, co jest odczuwalne szczególnie przy projektach większej skali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Genris PET oferuje przemysłowo opłacalne rozwiązanie do pasywacji krawędzi. Charakteryzuje się ono dużą przepustowością przy niskich kosztach - komentuje dr inż. Stefan Rinck, dyrektor generalny Singulus Technologies.

Generis PET - system, który poprawia fotowoltaikę
Generis PET - system, który poprawia fotowoltaikę© Singulus Technologies

Rozwiązanie, które oferuje niemiecka firma, może znaleźć zastosowanie w związku z dużą popularnością ogniw typu half-cut i ogniw gontowych. Pozwalają one na budowę modułów o wyższej wydajności. Dodatkowe zastosowanie pasywacji krawędzi miałoby udoskonalić tę technologię.

Firma Singulus Technologies udowadnia, że aby rozwijać technologię, która jest wykorzystywana w branży fotowoltaicznej, wcale nie trzeba produkować własnych produktów. Zamiast tego można znaleźć sposób na to, by udoskonalić już istniejące rozwiązania i szukać współpracy z innymi producentami. Niemieckie firmy chętnie stawiają nie tylko na rozwój fotowoltaiki, ale też na gigantyczne pompy ciepła.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)