Niesamowite animowane fraktale [wideo]

Czas na wycieczkę w niesamowity świat fraktali. Gwarantuję, że nagranie docenią nie tylko osoby o matematycznych zainteresowaniach.

Niesamowite animowane fraktale [wideo]
Marek Maruszczak

Czas na wycieczkę w niesamowity świat fraktali. Gwarantuję, że nagranie docenią nie tylko osoby o matematycznych zainteresowaniach.

Sformułowanie definicji fraktali, która zostałaby jednogłośnie uznana za prawidłową, nie udało się jak dotąd nikomu. Najczęściej cytowana jest opinia francuskiego matematyka polskiego pochodzenia - Mandelbrota:

[cytat]Fraktalem nazywamy taki zbiór, którego wymiar topologiczny jest różny (mniejszy) od wymiaru Hausdorffa.[/cytat]

Jak pokazuje praktyka, definicja ta nie zawsze będzie prawdziwa. Na szczęście, aby docenić efekt graficzny osiągnięty dzięki fraktalom, nie trzeba być matematykiem, ani nawet wiedzieć, czym jest wymiar Hausdorffa. Obrazy stworzone przez użytkownika FractalForum – Buddhiego z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane w kasowej produkcji ScienceFiction.

Niesamowite prawda? Chyba tak musiały wyglądać narkotyczne wizje Philipa K. Dicka, dzięki którym powstały jedne z najbardziej fascynujących książek SF w historii.

Co ciekawe, do stworzenia tego animowanego arcydzieła zostało wykorzystane darmowe oprogramowanie. Program Mandelbulber znajdziecie pod tym adresem. Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów technicznych dotyczących dzieła Buddhi’ego, zajrzyjcie do tematu, w którym umieścił swoje nagranie.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.