Niewidzialna farba batem na złodziejstwo

Pamiętacie jak bohater książki "Szatan z 7 klasy" wykrywał "złoczyńców"? Użył w tym celu cieczy... Okazuje się, że British Telecom w równie kreatywny sposób będzie tropić złodziei miedzianych kabli, choć rzecz jasna nie tak przebiegły!

Niewidzialna farba batem na złodziejstwo
Paweł Piejko

Pamiętacie jak bohater książki "Szatan z 7 klasy" wykrywał "złoczyńców"? Użył w tym celu cieczy... Okazuje się, że British Telecom w równie kreatywny sposób będzie tropić złodziei miedzianych kabli, choć rzecz jasna nie tak przebiegły!

Adam Cisowski znany ze wspomnianej powieści, nakazał podejrzanym zamoczyć dłonie w wodzie i wiedział, że ci, którzy nie zamoczyli z pewnością mieli coś na sumieniu. Tymczasem British Telecom, który zmaga się z kradzieżami kabli, zastosuje podobny, "ręczny" sposób wykrycia przestępców.

Jak donosi BBC, miedziane przewody zostaną pokryte niewidzialną farbą SmartWater, która zostawia ślady na rękach możliwe do wykrycia nawet 60 dni po zetknięciu ze skórą. Farba widoczna jest tylko pod specjalnym, ultrafioletowym światłem. Specjaliści z British Transport Police przekonują, że każda osoba ujęta za przestępstwo związane kradzieżą metalu będzie badana na obecność SmartWater.

Sprawa jest o tyle poważna, że w Szkocji zdarzyły się ostatnio kradzieże nawet 3 kilometrów miedzianego kabla! O tym, jak wysoka jest cena miedzi w skupie, nie trzeba nikogo przekonywać (zwłaszcza jeśli słyszał o takiej firmie jak KGHM...).

Miejmy tylko nadzieję, że polska policja usłyszy o istnieniu SmartWater i przestanie dowodzić o "bezradności" wobec pewnego typu kradzieży. Jak widać - można próbować walczyć z każdego rodzaju przestępczością.

Źródło: pcpro

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.