Niewidzialna fotowoltaika w Pompejach. Zachowaj historię, generuj prąd

Systemy fotowoltaiczne mogą być dyskretne i efektywne. W Pompejach zainstalowano panele w sposób, który nie rzuca się w oczy, a jednocześnie zachowuje historyczny charakter miejsca, zapewniając produkcję energii.

Niewidzialna instalacja fotowoltaiczna. Panele jak dachówki
Niewidzialna instalacja fotowoltaiczna. Panele jak dachówki
Źródło zdjęć: © Dyaqua

Instalowanie fotowoltaiki w miejscach zabytkowych to trudne wyzwanie. Trzeba znaleźć rozwiązanie, które nie zaburzy historycznego uroku, a jednocześnie zaspokoi potrzeby energetyczne. Nowoczesne technologie umożliwiają stworzenie instalacji, która pozostaje niewidoczna dla oczu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dji Osmo Pocket 3 - test

Niewidoczna fotowoltaika

Doskonałym przykładem jest system zainstalowany na Domu Wettiuszów w Pompejach. Jak informuje CNN, budynek ten został niedawno udostępniony po dwudziestoletniej renowacji.

„Niewidzialne” panele fotowoltaiczne stworzone przez firmę Dyaqua wykonane są z recyklingowanego, nietoksycznego polimeru. Dachówki te składają się z dwóch warstw. Na jednej znajdują się tradycyjne monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne, przykrywane przez powłokę, która wydaje się nieprzezroczysta, ale jest przepuszczalna dla światła, co pozwala na produkcję energii.

Come si installa - Coppo Invisible Solar

Wyglądają jak rzymskie dachówki terakotowe, ale wytwarzają energię elektryczną, niezbędną do oświetlenia fresków. Potrzebowaliśmy rozbudowanego oświetlenia, co mogłoby oznaczać dalsze zużywanie energii przez obecność słupów i kabli. Zarazem mogliśmy zaoszczędzić miliony euro - mówi Gabriel Zuchtriegel, dyrektor parku archeologicznego w Pompejach, cytowany przez CNN.
Invisible Solar
Invisible Solar© Licencjodawca

Ile kosztuje niewidzialna fotowoltaika?

Jedna dachówka Dyaqua ma wymiary 45 x 17 x 13 cm i waży dwa kilogramy. Zamontowane na niej ogniwa fotowoltaiczne mają moc 7,5 Wp. Przy instalacji o mocy 1 kWp składamy system z 134 dachówek na powierzchni dziewięciu metrów kwadratowych. Typowa instalacja o podobnej mocy może potrzebować mniej miejsca w zależności od mocy modułów.

Większa powierzchnia nie wpływa na opłacalność tej technologii, ponieważ cena jest wysoka. Za system o mocy 1 kWp trzeba zapłacić około 7 tysięcy euro. Zaletą tego rozwiązania jest jednak integracja paneli z dachem, co idealnie sprawdza się w miejscach o dużej potrzebie energetycznej, gdzie klasyczna instalacja OZE nie jest możliwa, jak w renowacjach zabytków w Pompejach.

newsenergetykafotowoltaika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)