Niezwykła inteligencja ośmiornic. Uśmiechnij się, jedna z nich potrafi już robić zdjęcia!

Niezwykła inteligencja ośmiornic. Uśmiechnij się, jedna z nich potrafi już robić zdjęcia!
Łukasz Michalik

13.04.2015 18:00, aktual.: 10.03.2022 10:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pracownicy nowozelandzkiego Sea Life Aquarium postanowili w nietypowy sposób wykorzystać inteligencję ośmiornic. Głowonóg o imieniu Rambo pełni tam funkcję fotografa, robiącego zdjęcia oglądającej go publiczności!

Pamiętacie aferę z selfie małpy? Kilka miesięcy temu Marta opisywała przypadek zdjęć, które zostały wykonane przez makaka, przez co pojawiły się problemy, dotyczące autorstwa i prawa do dysponowania fotografiami.

Okazuje się, że małpa nie jest jedynym fotografem ze świata zwierząt. W ramach projektu Octographer pracownicy ośrodka Sea Life Aquarium w nowozelandzkim Auckland, we współpracy z z Sony, postanowili nauczyć ośmiornicę fotografowania.

Obraz

Wybrali do tego celu niewielkiego osobnika o dźwięcznym imieniu Rambo, któremu udostępniono aparat fotograficzny DSC-TX30. Choć sam sprzęt jest wodoodporny i może wykonywać zdjęcia pod wodą, to ze względu na wygodę ośmiornicy umieszczono go w dodatkowej obudowie z dużym przyciskiem wyzwalającym migawkę.

Dzięki temu rozwiązaniu gdy przed akwarium zgromadzą się zwiedzający, Rambo podpływa do umieszczonego w akwarium aparatu i robi im zdjęcia, kosztujące 2 dolary. Zdobyte w ten sposób środki mają być przeznaczone na cele ośrodka.

World's first Octopus photographer

Choć sam fakt, że ośmiornica robi zwiedzającym zdjęcia można zaliczyć do mało istotnych ciekawostek, to warto w tym miejscu zwrócić uwagę na niezwykłą inteligencję głowonogów. Choć układ nerwowy ośmiornic różni się budową od układów zwierząt, które zazwyczaj uznajemy za inteligentne, to prowadzone na ośmiornicach testy stawiają je w czołówce żyjących w morzach bystrzaków.

Ośmiornice bez trudu radzą sobie ze skomplikowanymi zamknięciami, potrafią uczyć się przez obserwacje, a także wyciągać wnioski. Podkreślają to również uczestnicy projektu Octographer – do nauczenia ośmiornicy naciskania spustu migawki wystarczyły zaledwie trzy próby, czyli – jak żartobliwie zauważył opiekujący się Rambo Mark Vette - mniej niż w przypadku psów, a nawet niektórych ludzi.

Wszystkim, zainteresowanym fascynującą inteligencją głowonogów polecam przy okazji dostępny na YouTube film dokumentalny „Przybysze z innego świata”, nakręcony przed laty przez stację Planète+. Zapewniam, że nie pożałujecie tych kilkudziesięciu minut!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)