Niezwykle elastyczny sensor - do czego może się przydać?

Naukowcy opracowali materiał, który rozciągnięty może osiągnąć dwukrotne większe rozmiary. Tego typu wynalazków używa się do pomiarów naprężeń, jednak na tym nie kończą się ich możliwości.

Niezwykle elastyczny sensor - do czego może się przydać?
Grzegorz Nowak

16.05.2011 15:22

Naukowcy opracowali materiał, który rozciągnięty może osiągnąć dwukrotne większe rozmiary. Tego typu wynalazków używa się do pomiarów naprężeń, jednak na tym nie kończą się ich możliwości.

Wytrzymałość materiałów na naprężenia jest szczególnie istotna w dziedzinach takich jak mechanika, awionika czy przemysł. Wydajność i wytrzymałość maszyn, czy samolotów w dużej mierze uzależniona jest od sił, jakie muszą wytrzymać. Żeby móc je zmierzyć używa się do tego specjalnych, elastycznych sensorów, jednak większość z nich ma raczej ograniczone możliwości rozciągania. Naukowcy skupieni wokół Towarzystwa Fraunhofera stworzyli znacznie bardziej wydajny czujnik.

Nowy wynalazek działa na podobnej zasadzie co tradycyjne mierniki naprężeń - dzięki pomiarom zmian pojemności elektrycznej w powłoce czujnika. Dzieło naukowców z towarzystwa jest znacznie bardziej rozciągliwe i wytrzymałe oraz nie traci przy tym zdolności pomiarowych. Można produkować dwa rodzaje takich sensorów - mierzących bardzo małe i bardzo duże naprężenia.

Istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla takiego materiału. Wbudowany w siedzenia samochodowe, mógłby wykrywać czy ktoś siedzi w fotelu, a poduszka powietrzna mogłaby dostosować się do siły z jaką w czasie wypadku uderza o nią jadący. Naukowcy przewidują, że można nawet wszywać takie czujniki do ubrań tak, żeby niezauważalnie mierzyć osiągi sportowców w czasie treningu. Sposobów wykorzystania tych niezwykłych sensorów znalazłoby się zapewne znacznie więcej.

Naukowcy będą prezentować swoje osiągnięcia na targach Sensor+Test, które odbędą się od 7 do 9 czerwca w Nuremburgu w Niemczech.

Źródło: gizmag.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.