Niezwykłe zjawisko przy granicy z Czechami. Światło widać z wielu kilometrów

Dojeżdżając późną porą do kilku miejscowości na Dolnym Śląsku możemy doświadczyć niezwykłego zjawiska. Mimo ciemnej nocy ujrzymy na horyzoncie gigantyczną łunę. Jest tak wielka, że widać ją również w Czechach.

Szklarnie w nocy
Szklarnie w nocy
Źródło zdjęć: © Fot. YouTube
Łukasz Michalik

Ciemne niebo to w dzisiejszych czasach luksus dostępny dla nielicznych. Nasza cywilizacja skutecznie rozprasza mroki nocy, co wprawdzie ma swoje dobre strony, ale zarazem zakłóca nocny wypoczynek i utrudnia życie amatorom obserwacji nocnego nieba.

Dochodzą do tego wyjątkowo efektowne zjawiska. Dojeżdżając do Bogatyni czy Siechnic w nocy już z daleka dostrzeżemy „płonący” horyzont, a efekt jest dodatkowo potęgowany przy niskiej podstawie chmur. To spektakularne zjawisko wygląda trochę groźnie, ma jednak banalne wytłumaczenie – rozświetlona noc nie jest skutkiem pożaru czy wizyty UFO, ale efektem działania gigantycznych szklarni.

Zbudowali je najwięksi w Polsce producenci warzyw, zabudowując szklarniami dziesiątki hektarów ziemi. Dzięki nim, w kontrolowanych warunkach uprawiane są różne warzywa, których wzrost jest przyspieszany dzięki dodatkowemu, działającemu również w nocy, oświetleniu.

#Migawka Świecące #szklarnie w Siechnicach #Siechnice #Citronex #łuna nad wrocławiem łuna siechnice

Skala inwestycji sprawia, że światło jest widoczne nocą z bardzo dużej odległości. Oświetlenie szklarni w Siechnicach jest widoczne w Opolu i Wrocławiu, a szklarnie w Bogatyni wywołały protesty Czechów. Mieszkańcy miejscowości przy czeskiej granicy protestują m.in. przeciwko zanieczyszczaniu nocnego nieba światłem, co w przypadku rezerwatu nocnego nieba w Górach Izerskich ma nawet uniemożliwiać prowadzenie nocnych obserwacji nieba.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.