Niezwykły wynalazek z Polski. Stworzył półmaskę antywirusową z mchów
Profesor Hazem Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) zgłosił wniosek patentowy półmaski antywirusowej z mchów, który został opublikowany przez Japoński Urząd Patentowy (JPO). Wynalazek może pomóc w walce z różnego rodzaju wirusami.
24.12.2021 16:08
Półmaska antywirusowa z mchu została opracowana przez prof. Hazema Hazem Kalaji z SGGW, dr. Seiya Sato, prezesa firmy Green’s Green Ltd. i pracownika japońskiego Uniwersytetu Farmacji i Stosowanych Nauk Przyrodniczych w Niigata.
Powstała półmaska antywirusowa z mchu
Maska przeznaczona do wielokrotnego użytku ma chronić przed wirusami grypy i koronawirusami, które zdaniem naukowców posiadają cząstki podobnych rozmiarów. W przypadku wirusów grypy A i B są to cząstki o wielkości 80–120nm, a koronawirusa około 150–160nm (chociaż niektóre źródła mówią, że w tym przypadku rozmiar cząstek to 60-140nm).
W masce umieszczono mech Hypnum plateforme Wilson, który znajdują się w cienkiej warstwie przezroczystego materiału. Umożliwia on fotosyntezę, czyli proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej, podczas użytkowania maseczki. W ten sposób dochodzi do absorbowania wirusów, które wywołują infekcję górnych dróg oddechowych.
Wynalazek poddano licznym testom. W ich trakcie badacze udowodnili, że "warstwa mchów po spryskaniu skutecznie poddała zniszczeniu kontaktowemu wirusy grypy. Taki sam mechanizm dotyczy całej maski, jeśli mech lub jego składniki są w niej umieszczone", jak można przeczytać w komunikacie prasowym SGGW.
Naukowcy zgłosili już kolejne wynalazki i czekają na publikację patentów. Dotyczą one ekstraktu z innych roślin jako składnika cukierków antywirusowych oraz roztworu antywirusowego do pukania jamy ustnej.