Nigdy nie zostawiaj tych rzeczy w nagrzanym aucie. Pożar gwarantowany
Zamknięty samochód pozostawiony na słońcu może się nagrzać nawet do 70 stopni Celsjusza. Każdego roku służby przypominają o niepozostawianiu w zaparkowanym aucie dzieci ani zwierząt. Warto jednak pamiętać też o pewnych przedmiotach, które mogą stanowić zagrożenie pożarowe. Dowiedz się, czego unikać, zostawiając samochód na słońcu.
05.07.2024 | aktual.: 05.07.2024 13:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nagrzane auto pozostawione na słońcu może stanowić poważne zagrożenie. Przechowywanie pewnych rzeczy w takim pojeździe może być dodatkowo niebezpieczne. Oto lista przedmiotów, których absolutnie nie powinno się trzymać w zamkniętym samochodzie w upalne dni.
Czego nie zostawiać w aucie na słońcu?
Podczas letnich upałów auto bardzo szybko się nagrzewa. Przypomina wtedy wielki piekarnik, w którym można się dosłownie ugotować. W gorące dni absolutnie nie należy zamykać w samochodzie dzieci oraz zwierząt. Jest to ogromne zagrożenie dla ich życia. Już po kilku minutach temperatura wewnątrz pojazdu dochodzi do 70 stopni. Przebywanie w takim aucie może prowadzić do intensywnego pocenia się i duszności, co może skutkować obrzękiem mózgu. Kilka minut wystarczy, aby doszło do tragedii.
Gdy zobaczymy dziecko lub zwierzę zamknięte w nagrzanym samochodzie, mamy obowiązek wybić szybę, aby je uwolnić i wezwać służby ratunkowe. Specjaliści ostrzegają również przed zostawianiem w aucie niektórych przedmiotów. O czym mowa?
Tego nie zostawiaj w samochodzie podczas upału!
Po pierwsze, w nagrzanym aucie nie można pozostawiać leków. Wysoka temperatura sprawia, że wszelkie leki, witaminy i suplementy tracą swoje właściwości i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Jeśli posiadasz urządzenia elektroniczne z bateriami, koniecznie zabierz je z auta. Nagrzane mogą nawet wybuchnąć! Jeśli zostawisz laptop, powerbank czy inne urządzenie elektroniczne, wyjmij je z pojazdu i pozwól im ostygnąć przed ponownym włączeniem.
Nawet zwykła butelka z wodą, ze względu na wysoką temperaturę, staje się zagrożeniem. W takich warunkach mogą namnażać się w niej bakterie, a sama powierzchnia butelki może działać jak soczewka skupiająca ciepło, co może spowodować pożar. Nawet okulary pozostawione na desce rozdzielczej mogą wywołać pożar – dowodem jest załączone zdjęcie.
Zobacz także