Niszczarki biurowe – jaką wybrać i o czym pamiętać przed zakupem?

Niszczarki biurowe to obowiązkowy element wyposażenia każdego biura – zarówno w firmie, jak i tego domowego. W zależności od ilości dokumentów, które musimy niszczyć oraz ich treści, należy zwrócić uwagę na to, jaki model niszczarki wybrać. Podpowiadamy.

Jaką niszczarkę wybrać?
Jaką niszczarkę wybrać?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Klaudia Stawska-Magdziak

W związku z zaostrzonymi przepisami dotyczącymi RODO dobra niszczarka biurowa to podstawa działania każdej firmy, która pozyskuje i przechowuje dane poufne. Niszczarki biurowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem nie tylko wśród przedsiębiorców. Coraz więcej osób chce mieć niszczarkę do dokumentów także w domu.

Niszczarki biurowe – rodzaje

Niszczarki możemy przede wszystkim podzielić na dwie grupy:

  • Niszczarki tnące na ścinki – bardzo efektowne, tnące na drobne papier na drobne kawałki, niemal niemożliwy do ponownego ułożenia;
  • Niszczarki tnące na paski – są tańsze, ale nadają się głównie do niszczenia dokumentów o niewielkim stopniu tajności, ponieważ paski można bez większych trudności ponownie ułożyć w całość.

Urządzenia możemy podzielić również ze względu na przeznaczenie – na domowe, biurowe, osobiste, przybiurkowe i o wysokiej wydajności. Różnią się przede wszystkim wielkością kosza, dodatkowymi funkcjami oraz wydajnością.

Wydajność niszczarki do papieru

To parametr, który pozwala szybko odróżnić niszczarkę do użytku domowego i w małych biurach od modeli korporacyjnych. Wybór powinniśmy podejmować przede wszystkim pod kątem naszych potrzeb. Na rynku znajdą się bowiem urządzenia, które są w stanie niszczyć całe książki, a modele korporacyjne niszczą od 100 do 500 stron na raz. Do użytku domowego czy w małym biurze, jeśli szukamy taniej niszczarki, wystarczy model niszczący do 10 kartek na raz. Warto przy tym pamiętać, że tańsze drukarki będą się szybciej przegrzewać, co może wydłużyć pracę.

Zobacz też: "Pomysł na biznes: Timer do spotkań biznesowych"

Stopień tajności niszczarki

Wybierając niszczarkę należy koniecznie zwrócić uwagę na stopień tajności, który określają odpowiednie parametry. Najprościej mówiąc, mniejsze ścinki oznaczają lepsze zabezpieczenie danych, które niszczymy. Zgodnie z normą DIN 66399 niszczarki dzieli się na siedem kategorii, które określają stopień ochrony niszczonych dokumentów. Jeżeli chcemy pozbyć się dokumentów zawierających dane poufne to musimy zainwestować w niszczarkę spełniającą normę P-3 lub P-4. Dokumenty tajne i ściśle tajne wymagają sprzętu spełniającego normy od P-5 do P7.

Niszczarki do dokumentów i nie tylko

Wiele sprzętów na rynku, to nie tylko niszczarki do papierów. Ich funkcjonalność jest rozszerzana często także o możliwość niszczenia płyt CD/DVD, folii do rzutników, kart kredytowych, dokumentów laminowanych, spinaczy czy zszywek. Kupując niszczarkę, warto mieć na uwadze to, co będziemy chcieli w niej utylizować i wybrać model, który spełni nasze oczekiwania. W innym wypadku możemy łatwo zapchać niszczarkę lub doprowadzić do jej uszkodzenia.

Niszczarki biurowe – ceny

W zależności od rodzaju sprzętu, ceny niszczarek biurowych bardzo się od siebie różnią. Najtańsze modele, które wystarczą do użytku domowego to koszt około 50 zł. Jednak wysokiej jakości sprzęty biurowe, które muszą poradzić sobie z niszczeniem wielu kartek jednocześnie, płytami, zszywkami itp. to koszt nawet 1500 zł. Z tego względu zawsze zalecamy kierowanie się potrzebami naszymi lub naszej firmy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.