Nowa usługa Google ma poważną lukę. Jak chronić swoje dane?

Wczoraj wieczorem jeden z redaktorów serwisu Silicon Alley Insider poinformował o odkryciu "poważnej luki prywatności" w aplikacji Google Buzz - nowym module Gmaila, który ułatwia udostępnianie treści innym internautom oraz śledzenie aktywności znajomych.

Fot. SXC
Fot. SXC
Andrzej Biernacki

Wczoraj wieczorem jeden z redaktorów serwisu Silicon Alley Insider poinformował o odkryciu "poważnej luki prywatności" w aplikacji Google Buzz - nowym module Gmaila, który ułatwia udostępnianie treści innym internautom oraz śledzenie aktywności znajomych.

W momencie uruchomienia usługi Buzz automatycznie zaczyna subskrybować profile osób, z którym dany użytkownik najczęściej koresponduje. W ten sposób od razu zostaje stworzona rozbudowana lista znajomych. Internauta nie musi tworzyć jej ręcznie.

Na pierwszy rzut oka jest to bardzo wygodne. Problem polega na tym, że wszystkie śledzone w Buzz osoby są automatycznie wyświetlane w tak zwanym Profilu Google. Jest to prosta strona internetowa, gdzie każdy fan Gmaila może podzielić się informacjami na swój temat.

Lista znajomych z Buzz jest domyślnie widoczna dla wszystkich internautów. Osoby korzystające więc ze społecznościowego modułu poczty Google dzielą się z całym światem swoimi najważniejszymi kontaktami mailowymi!

Na szczęście są przynajmniej trzy sposoby na obejście tego problemu. W edycji Profilu Google da się wyłączyć prezentację listy śledzonych ludzi. Będzie ona nadal widoczna, ale tylko dla właściciela konta.

Drugi sposób polega na ograniczeniu liczby znajomych w Buzz do służbowych, oficjalnych kontaktów. Trzecia metoda jest najbardziej radykalna. Polega na wyłączeniu społecznościowej warstwy Gmaila za pomocą polecenia przy dolnym brzegu ekranu, obok informacji o zajętości konta.

Po pozbyciu się Buzza pasek powinien wyglądać tak:

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.