Nowe e‑dowody osobiste. Co zyskujesz dzięki elektronicznej warstwie?
Od 2019 r. Polacy mogą korzystać z e-dowodów osobistych, które oferują nowe funkcje dzięki warstwie elektronicznej. Jakie korzyści niesie za sobą posiadanie takiego dokumentu?
Od 2019 r. w Polsce wydawane są nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną, znane jako e-dowody. Dokumenty te posiadają specjalny symbol na awersie, który wskazuje na obecność czipu. Dzięki temu użytkownicy mogą logować się do portali administracji publicznej oraz podpisywać dokumenty elektronicznie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?
Korzyści z posiadania e-dowodu
E-dowód osobisty umożliwia korzystanie z automatycznych bramek ABC w strefie kontroli granicznej, co znacznie skraca czas oczekiwania na lotniskach. Dodatkowo, dokument ten może służyć jako podpis elektroniczny, co ułatwia załatwianie spraw urzędowych online.
Od listopada 2021 r. na e-dowodach zapisywane są również odciski palców, co zwiększa bezpieczeństwo danych osobowych. Aby skorzystać z pełni funkcji e-dowodu, konieczne jest posiadanie specjalnego czytnika oraz aktywacja certyfikatu podpisu osobistego.
Jak uzyskać e-dowód?
Wniosek o wydanie e-dowodu należy złożyć osobiście w urzędzie miasta. Od lipca 2021 r. nie ma możliwości składania wniosków drogą elektroniczną. Warto zaznaczyć w formularzu chęć posiadania certyfikatu podpisu osobistego, który można aktywować przy odbiorze dokumentu.
E-dowody osobiste są wydawane od marca 2019 r., ale nie ma obowiązku wymiany obecnego dokumentu, jeśli jest on nadal ważny. W dobie cyfryzacji e-dowód staje się nie tylko dowodem tożsamości, ale także narzędziem ułatwiającym życie w świecie online.