Twój dowód osobisty ma dodatkowy symbol? Sprawdź, co to oznacza

Nie wszystkie dowody osobiste w Polsce są jednakowe, a tym samym nie wszystkie oferują te same funkcje. Od 2019 roku nowe dowody osobiste zawierają warstwę elektroniczną, przez co automatycznie są też e-dowodami.

Twój dowód osobisty ma dodatkowy symbol? Sprawdź, co to oznacza
Źródło zdjęć: © dobreprogramy

W 2019 roku na nowych dowodach osobistych pojawiła się pewna nowość. Jest to dodatkowy symbol. Zaskakujące dla wielu osób może okazać się, że pełni on ważną funkcję. Jest to warstwa elektroniczna, która przekształca tradycyjny dowód osobisty w e-dowód. Na pierwszy rzut oka może wyglądać jak zwykły dowód, ale w rzeczywistości oferuje więcej.

Wspomniany symbol informuje właściciela, że posiada on e-dowód, który ma warstwę elektroniczną. W tej warstwie jest czip, który umożliwia logowanie się do portali administracji publicznej przez zbliżeniową weryfikację oraz podpisywanie dokumentów. Aby korzystać z tych funkcji, niezbędny jest specjalny czytnik. Od listopada 2021 roku na tych dokumentach zapisywany jest również odcisk palca.

E-dowód osobisty daje wiele korzyści

Dzięki niemu możesz korzystać z automatycznych bramek ABC w strefie kontroli granicznej, co znacząco skraca czas pobytu na lotnisku, szczególnie w okresie wakacji. E-dowód może również pełnić funkcję podpisu elektronicznego online. Jeśli zamierzasz wymienić stary dowód na nowy, warto zaznaczyć w formularzu, że chcesz certyfikat podpisu osobistego.

E-dowody osobiste są wydawane od marca 2019 roku, ale nie musisz wymieniać obecnego dokumentu, jeśli jest nadal ważny. Jednak wniosek o wydanie e-dowodu trzeba złożyć osobiście, na przykład w Urzędzie Miasta. Od 27 lipca 2021 roku nie można już składać wniosków drogą elektroniczną.

W erze cyfryzacji coraz więcej spraw można załatwić przez Internet. Jednym z narzędzi, które to umożliwiają, jest elektroniczny podpis osobisty, zapisany w dowodzie osobistym.

Aby uzyskać certyfikat podpisu osobistego, zaznacz odpowiednią opcję we wniosku o wydanie dowodu osobistego. Certyfikat jest zapisywany w dowodzie, ale trzeba go aktywować, co można zrobić w urzędzie przy odbiorze dokumentu. Wtedy ustalisz dwa kody PIN, które będą potrzebne do potwierdzania podpisu.

Jak to wygląda z paszportami?

Wcześniej, bo już od 2006 roku, Polska zaczęła wydawać paszporty biometryczne. Można je rozpoznać po symbolu na okładce. Symbol ten oznacza obecność elektronicznego nośnika danych, co jest wymagane m.in. przy wjeździe do USA.

Technologia biometryczna przyspiesza proces identyfikacji i utrudnia fałszowanie dokumentów. Od 2016 roku tylko paszporty biometryczne są akceptowane przy bezwizowym wjeździe do USA. Elektronika w paszportach zwiększa bezpieczeństwo danych osobowych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.