Jak złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego? Możesz to zrobić w kilku prostych krokach

Wnioskowanie o dowód osobisty można przeprowadzić w urzędzie lub online. Dzięki nowoczesnym technologiom, zdobycie nowego dokumentu tożsamości jest teraz dużo prostsze. W tym artykule opisujemy, jak złożyć wniosek online i na co należy zwrócić uwagę podczas tego procesu.

Wniosek o dowód osobisty złożysz w kilku prostych krokach
Wniosek o dowód osobisty złożysz w kilku prostych krokach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe Stock

Wymiana dowodu osobistego, to obowiązek, który dotyka każdego z nas co kilka lat, w zależności od daty ważności dokumentu. Choć może się to wydawać skomplikowanym procesem, w rzeczywistości procedura ta jest dość prosta i można ją zrealizować w kilku krokach. W poniższym artykule przedstawimy dokładnie, jak przygotować się do wymiany dowodu osobistego, jakie dokumenty będą potrzebne oraz jakie są kluczowe etapy całej procedury. Dzięki temu krok po kroku dowiesz się, jak bezproblemowo złożyć wniosek i cieszyć się nowym dokumentem tożsamości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić składany smartfon Huawei Mate X3?

Składanie wniosku o dowód osobisty przez internet

Składanie wniosku o dowód osobisty przez internet jest bardzo wygodne w dobie cyfryzacji. Do tego niezbędny jest profil zaufany lub kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego. Proces ten obejmuje kilka kroków:

  1. Zaloguj się na platformie ePUAP lub w innej oficjalnej witrynie.
  2. Wybierz opcję "Złóż wniosek o dowód osobisty".
  3. Wypełnij formularz online, wprowadzając swoje dane osobowe i dołącz aktualne zdjęcie w odpowiednim formacie.
  4. Podpisz wniosek za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego.
  5. Prześlij wniosek do wybranego urzędu.

Gdzie odebrać nowy dowód osobisty?

Po złożeniu wniosku online, konieczna jest wizyta w urzędzie w celu złożenia odcisków palców i wzoru podpisu. Mamy na to 30 dni od momentu złożenia wniosku online. Po przekroczeniu tego terminu wniosek nie będzie realizowany.

Nowy dowód osobisty jest zazwyczaj gotowy do odbioru po około 30 dniach od daty złożenia wniosku. Odbiór dokumentu odbywa się osobiście w urzędzie, do którego wysłano wniosek.

Wymiana dowodu osobistego – dodatkowe informacje

Okres ważności dowodów osobistych jest różny: 5 lat dla dzieci poniżej 12. roku życia i 10 lat dla osób starszych. Osoby powyżej 70 roku życia muszą wymieniać dowód co dziesięć lat. Do korzystania z usług publicznych online potrzebny jest profil zaufany.

Dowód osobisty odbierzesz w urzędzie, gdzie złożyłeś wniosek
Dowód osobisty odbierzesz w urzędzie, gdzie złożyłeś wniosek© Adobe Stock | Adobe Stock

Profil zaufany można założyć online przy użyciu bankowości elektronicznej, podpisu elektronicznego lub osobiście w punktach potwierdzających w Polsce i za granicą.

Co zrobić w przypadku zgubienia lub uszkodzenia dowodu?

W przypadku zgubienia lub uszkodzenia dowodu osobistego, należy to zgłosić jak najszybciej. Można to zrobić przez internet na stronie ePUAP lub osobiście w urzędzie. Zgubienie dowodu osobistego dziecka, podopiecznego lub osoby, której jesteś pełnomocnikiem, również musi być zgłoszone.

Jeśli zgubiony dowód zostanie odnaleziony, można go tymczasowo zawiesić, ale tylko w przypadku e-dowodu wydanego po 4 marcu 2019 roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.