Nowe procesory VIA Nano 3000 - silna konkurencja dla Atoma

Procesory Intel Atom dzielą i rządzą we wszelkiego rodzaju urządzeniach przenośnych od netbooków zaczynając i na PMP kończąc. Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego?! Jednak ta sytuacja może się odmienić, ponieważ VIA wprowadza do swojej ofert nowe układy Nano 3000.

procesor-via-nano-3000
procesor-via-nano-3000
Damian

Procesory Intel Atom dzielą i rządzą we wszelkiego rodzaju urządzeniach przenośnych od netbooków zaczynając i na PMP kończąc. Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego?! Jednak ta sytuacja może się odmienić, ponieważ VIA wprowadza do swojej ofert nowe układy Nano 3000.

W ofercie pojawi się aż sześć różnych procesorów o taktowaniu w przedziale od 1GHz do 2GHz. Wszystkie one będą wyposażone w magistrale FSB (Front side bus)* o częstotliwości 800MHz. Warto też wspomnieć o zestawie funkcji SSE4*, w które wyposażone się tylko procesory Core i7 oraz Core 2 na rdzeniu Penryn (45nm).

Nowe VIA Nano to układy 64-bitowe, przystosowane do pracy z systemem Windows 7 oraz Linux. Producent zapewnia, że bez problemu poradzą sobie z filmami w rozdzielczości Full HD 1080p (1920 x 1080). Procesory są podobno o 20% bardziej wydajne, niż dotychczasowe modele Nano. Na rynku mają się one pojawić na początku 2010 roku.

Front Side Bus (FSB) jest występującą w wielu architekturach komputerów PC magistralą łączącą procesor z kontrolerem pamięci (najczęściej zlokalizowanym w mostku północnym). Składa się ona z linii adresowych, linii danych oraz linii sterowania. Parametry FSB (liczba linii poszczególnych typów, częstotliwość) zależne są od zastosowanego procesora. (źródło: Wikipedia)

Streaming SIMD Extensions 4 (SSE4) to kolejne rozszerzenie zestawu instrukcji SSE opublikowane w kwietniu 2007 przez firmę Intel. SSE4 wprowadza 54 nowe instrukcje, podzielone na dwie podgrupy (wersje): SSE4.1 zawierający 47 rozkazów oraz SSE4.2 zawierający dodatkowe 7. (źródło: Wikipedia)

Źródło: Engadget

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.