Nowe urządzenie do pieców gazowych. Dlaczego warto będzie je kupić
Nawet najczystsze piece gazowe mogą stać się jeszcze bardziej efektywne i bezpieczne. Kluczem do osiągnięcia tego może okazać się stosunkowo niedrogie i łatwe w obsłudze urządzenie. Czy stanie się ono atrakcyjną alternatywą do popularnych obecnie pomp ciepła?
25.04.2024 | aktual.: 25.04.2024 11:43
Chociaż piece gazowe i kotły kondensacyjne są uznawane za urządzenia niskoemisyjne, to trzeba mieć na uwadze, że wciąż wytwarzają one jednak szkodliwe substancje. Problem ten chcą zlikwidować naukowcy z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Tennessee. Informacje o efektach swoich prac opublikowali w Chemical Engineering Journal. W zamieszczonym tam artykule znaleźć można opis urządzenia, które ma skutecznie minimalizować problem generowania zanieczyszczeń przez piece gazowe. Co więcej, według naukowców sprzęt ten ma być stosunkowo tani.
Jak działa technologia AGR?
Technologia AGR (ang. acidic gas reduction), opracowana przez zespół z ORNL, pozwala na wyeliminowanie ponad 99,9% niekorzystnych gazów, w tym tlenków azotu, tlenku węgla, metanu czy różnego rodzaju węglowodorów. Urządzenie to może być montowane w systemach grzewczych, zarówno w tych używanych przemysłowo, jak i w instalacjach domowych, włączając piece gazowe oraz podgrzewacze wody, niezależnie od tego, czy są to modele nowe, czy używane.
W trakcie trwających 400 godzin testów, przeprowadzonych na standardowym piecu kondensacyjnym, potwierdzono skuteczność technologii AGR. Zdołała ona w ich trakcie wyeliminować więcej niż 99,9% szkodliwych gazów, nie prowadząc przy tym do negatywnych efektów ubocznych.
System AGR - skuteczny, tani i niemal bezobsługowy
Uzyskiwany dzięki urządzeniu kondensat charakteryzuje się obojętnym pH. W efekcie eliminuje to konieczność wykorzystywania przy produkcji tego sprzętu materiałów odpornych na korozję i redukuje związane z tym koszty produkcji. Badacze są przekonani, że zastosowanie takiego urządzenia nie tylko przyczyni się do poprawy stanu środowiska, ale również umożliwi producentom sprzedaż większej liczby efektywnych urządzeń grzewczych.
Zespół z ORNL podkreśla, że stosowanie technologii AGR nie wymagałoby od użytkowników dużego zaangażowania. Piece, w których zainstalowano ten system, wymagałyby jedynie okresowej konserwacji co około trzy lata. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku butli gazowych, zużytą jednostkę AGR trzeba będzie wymienić na nową, co użytkownik może wykonać sam lub z pomocą specjalisty.