Nowe wykrywacze bomb na lotniskach?

Pomimo coraz ostrzejszych przepisów dotyczących kontroli pasażerów na lotniskach w Stanach Zjednoczonych zagrożenie zamachem terrorystycznym nie zmalało. Czyżby naukowcy znaleźli sposób na skuteczną walkę z terroryzmem?

Terroryści powinni się obawiać roślin? (Fot. Flickr.com/Ed Mitchell/lic. CC)
Terroryści powinni się obawiać roślin? (Fot. Flickr.com/Ed Mitchell/lic. CC)
Grzegorz Nowak

Pomimo coraz ostrzejszych przepisów dotyczących kontroli pasażerów na lotniskach w Stanach Zjednoczonych zagrożenie zamachem terrorystycznym nie zmalało. Czyżby naukowcy znaleźli sposób na skuteczną walkę z terroryzmem?

Dziś kontrole na lotniskach w USA są co najmniej uciążliwe. Skanery, prześwietlenia, rewizje i zakaz wnoszenia przedmiotów, które mogłyby zostać uznane za niebezpieczne, mają poprawić bezpieczeństwo pasażerów – niestety kosztem ich komfortu. Okazuje się jednak, że taka ilość środków ostrożności również może nie wystarczyć. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Colorado znaleźli nowy sposób na walkę z terrorystami – rośliny.

Badania były możliwe dzięki funduszom pozyskanym od dwóch amerykańskich agencji zajmujących się obroną narodową – DARPA i DTRA. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Colorado opracowują zmodyfikowane rośliny, które niemal natychmiast będą mogły wykryć obecność materiałów wybuchowych. W momencie wykrycia takich substancji w powietrzu, roślina zmieni swoje liście na kolor biały. Celem naukowców, jest osiągnięcie takiej dokładności jakie mają psy wyszkolone do tego typu zadań.

Stworzenie roślinnych wykrywaczy będzie miało szerokie zastosowanie. Można będzie nimi obsadzić szkoły, szpitale, stadiony, rządowe budynki i inne miejsca podatne na ataki terrorystyczne. Naukowcy planują stworzenie pierwszych roślinnych wykrywaczy w ciągu czterech lat.

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.