Nowoczesny system kamer 3D trafił do Politechniki Opolskiej. Kosztował 700 tys. złotych

Nowoczesny system kamer 3D trafił do Politechniki Opolskiej. Kosztował 700 tys. złotych

Politechnika Opolska zakupiła nowoczesny system kamer 3D
Politechnika Opolska zakupiła nowoczesny system kamer 3D
Źródło zdjęć: © Politechnika Opolska
Michał Prokopowicz
02.02.2021 13:36, aktualizacja: 08.03.2022 14:19

System kamer 3D o wyjątkowych parametrach trafił na wyposażenie Politechniki Opolskiej. Jest on przeznaczony zarówno do pomiarów w skali naturalnej, jak i laboratoryjnej. Zdaniem pracowników PO, sprzętu tej klasy nie posiada żadna inna uczelnia w kraju.

System kamer 3D o wysokiej rozdzielczości trafił na Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Sprzęt przeznaczony jest do pomiarów w wysokiej skali naturalnej i laboratoryjnej - poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni.

Zdaniem dr inż. Mariusza Czabaka z Katedry Fizyki Materiałów WBiA, nowoczesny system znajdzie zastosowanie m.in. przy badaniach przemysłowych, do oceny bezpieczeństwa, jakości, nośności elementów budowlanych.

  • To całkowicie zmienia realia pracy w laboratorium. Do tej pory każdy pomiar odkształceń wymagał przyklejenia tensometru lub zamocowania ekstensometru. Teraz od razu możemy zbadać całą konstrukcję w sposób wizyjny. Zakres możliwości pomiarowych w przypadku naszego wydziału jest dość duży. To sprzęt, który umożliwia nam zarówno pracę na małych elementach typu próbka betonu czy na drobnym elemencie stalowym, ale równie dobrze możemy badać elementy w skali naturalnej, czyli np. belki żelbetowe, stalowe, drewniane, ściany czy też znacznie bardziej skomplikowane układy - wyjaśnia dr inż. Mariusz Czabak.

Specjalistyczny system kamer 3D na Politechnice Opolskiej

Pierwsi w Polsce

  • Przy pomocy sprzętu mierzymy takie parametry jak przemieszczenia, odkształcenia w dowolnym punkcie tego typu konstrukcji jak i podejmujemy próby analizy drgań takiego elementu, ponieważ sprzęt umożliwia rejestrację obrazu z częstotliwością 2 tysięcy klatek na sekundę. To dość imponujący wynik. Praktycznie tego typu sprzęt w tej klasie mamy jako jedyni w Polsce, poza polskim dystrybutorem oczywiście - dodaje Czabak, cytowany przez PAP.

W sprawie nowego nabytku opolskiej uczelni wypowiedział się także prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej. Jego zdaniem nowoczesny sprzęt będzie wykorzystywany zarówno w badaniach na rzecz gospodarki, jak i przy opracowaniach naukowych, premiowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

  • Politechnika cały czas się rozwija. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć rozwoju naukowego bez inwestycji, bez najnowszej aparatury na poziomie światowym. Mamy w planie zainwestowanie ponad 20 milionów złotych na sprzęt. Dzięki temu nie tylko zwiększymy poziom naszych badań naukowych, ale także poszerzymy ofertę skierowaną do przemysłu - zaznaczył prof. Królczyk.

Sprzęt kosztował 700 tysięcy złotych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)