Nowoczesny system kamer 3D trafił do Politechniki Opolskiej. Kosztował 700 tys. złotych
System kamer 3D o wyjątkowych parametrach trafił na wyposażenie Politechniki Opolskiej. Jest on przeznaczony zarówno do pomiarów w skali naturalnej, jak i laboratoryjnej. Zdaniem pracowników PO, sprzętu tej klasy nie posiada żadna inna uczelnia w kraju.
System kamer 3D o wysokiej rozdzielczości trafił na Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Sprzęt przeznaczony jest do pomiarów w wysokiej skali naturalnej i laboratoryjnej - poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni.
Zdaniem dr inż. Mariusza Czabaka z Katedry Fizyki Materiałów WBiA, nowoczesny system znajdzie zastosowanie m.in. przy badaniach przemysłowych, do oceny bezpieczeństwa, jakości, nośności elementów budowlanych.
- To całkowicie zmienia realia pracy w laboratorium. Do tej pory każdy pomiar odkształceń wymagał przyklejenia tensometru lub zamocowania ekstensometru. Teraz od razu możemy zbadać całą konstrukcję w sposób wizyjny. Zakres możliwości pomiarowych w przypadku naszego wydziału jest dość duży. To sprzęt, który umożliwia nam zarówno pracę na małych elementach typu próbka betonu czy na drobnym elemencie stalowym, ale równie dobrze możemy badać elementy w skali naturalnej, czyli np. belki żelbetowe, stalowe, drewniane, ściany czy też znacznie bardziej skomplikowane układy - wyjaśnia dr inż. Mariusz Czabak.
Specjalistyczny system kamer 3D na Politechnice Opolskiej
Pierwsi w Polsce
- Przy pomocy sprzętu mierzymy takie parametry jak przemieszczenia, odkształcenia w dowolnym punkcie tego typu konstrukcji jak i podejmujemy próby analizy drgań takiego elementu, ponieważ sprzęt umożliwia rejestrację obrazu z częstotliwością 2 tysięcy klatek na sekundę. To dość imponujący wynik. Praktycznie tego typu sprzęt w tej klasie mamy jako jedyni w Polsce, poza polskim dystrybutorem oczywiście - dodaje Czabak, cytowany przez PAP.
W sprawie nowego nabytku opolskiej uczelni wypowiedział się także prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej. Jego zdaniem nowoczesny sprzęt będzie wykorzystywany zarówno w badaniach na rzecz gospodarki, jak i przy opracowaniach naukowych, premiowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
- Politechnika cały czas się rozwija. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć rozwoju naukowego bez inwestycji, bez najnowszej aparatury na poziomie światowym. Mamy w planie zainwestowanie ponad 20 milionów złotych na sprzęt. Dzięki temu nie tylko zwiększymy poziom naszych badań naukowych, ale także poszerzymy ofertę skierowaną do przemysłu - zaznaczył prof. Królczyk.
Sprzęt kosztował 700 tysięcy złotych.