Nowy Chromecast Ultra może otrzymać pełnego Androida TV. Co to oznacza dla branży?

Nowy Chromecast Ultra może otrzymać pełnego Androida TV. Co to oznacza dla branży?

Nowy Chromecast Ultra może otrzymać pełnego Androida TV. Co to oznacza dla branży?
Jan Domański
12.03.2020 14:38, aktualizacja: 09.03.2022 08:34

Do tej pory Chromecast był tylko czymś na kształt bezprzewodowego przekaźnika obrazu i dźwięku do telewizora. Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom, to najnowsza odsłona sprzętu miałaby stać się samodzielną przystawką smart TV na Androidzie.

Na razie Google nie zainteresował się tego typu akcesoriami do TV. Pełnoprawne przystawki smart TV na Androidzie jak np. Nvidia Shield TV lub Xiaomi Mi Box S zawierają obsługę przesyłania Chromecast czy Miracast, ale przede wszystkim są samodzielnymi minikomputerami multimedialnymi z Androidem TV. Nie trzeba sięgać po telefon w roli mózgu całej operacji, aby coś obejrzeć, pograć czy posłuchać muzyki.

Klasyczny Chromecast coraz mniej potrzebny

Poza tym coraz większy udział mają telewizory z nieco bardziej zaawansowanymi funkcjami smart TV. A nawet te bazujące na innych systemach niż Android TV oferują bezprzewodowe odbieranie wideo. Jaki jest więc sens kupowania Chromecasta? Coraz mniejszy, choć na pewno znajdą się wielbiciele takiego rozwiązania.

Introducing Chromecast Ultra

W takim wypadku nie dziwią nieoficjalne informacji z 9to5google, które mówią o tym, że kolejny Chromecast Ultra może być pierwszą pełną przystawką na Android TV od projektantów Google.

Stwierdzę nawet więcej - to dziwne, że do tej pory firma nigdy nie zabrała się za taki projekt. Tym samym największą popularnością cieszą się niedrogie, ale całkiem przyjemne smart TV boxy od Xiaomi. A dla amatorów najlepszego sprzętu modele z oferty Nvidii.

Google na razie nie informowało oficjalnie o tego typu przystawce, ale zauważono na listach FCC pozycję odnoszącą się do pilota jeszcze nieznanego urządzenia od Google. Nowy Chromecast , który miałby być smart TV boxem na Androidzie TV, idealnie pasuje do wpisu.

Niedawno pisaliśmy również o przystawce smart TV dla programistów ADT-3, która jest pierwszym urządzeniem z Androidem TV 10. A palce maczało przy nim samo Google - choć ADT-3 nie jest sprzętem dla zwykłych konsumentów, tylko deweloperów aplikacji.

Klasyczne Chromecasty mogą popaść w zapomnienie, a Nvidia zaliczyć spadek sprzedaży

Jak trafnie zauważa Liliputing, wprowadzenie pełnoprawnego smart TV boxa może oznaczać stopniowe wygaszenie oferty modeli mających bazową funkcjonalność Chromecasta. W końcu jak wcześniej zaznaczyłem, większość nowoczesnych modeli TV i tak obsługuje strumieniowanie, po co w takim razie dublować funkcjonalności? Nowy Chromecast Ultra będzie wtedy celować w użytkowników smart TV z innymi systemami niż Android lub w posiadaczy starszych, ewentualnie bardzo tanich modeli, którzy jednak czują potrzebę wyciągnięcia czegoś więcej ze swojego telewizora.

SHIELD TV: The Streamer For Gamers

Ciekawe, jak będzie kształtowała się cena Chromecasta Android TV. Można domniemywać, że powinna być wyższa od dotychczasowego flagowego modelu, ale chyba nie tak droga jak sprzętu Nvidii. Możliwe, że Google zabierze takim ruchem część potencjalnych użytkowników Nvidii Shield TV, a także w mniejszym stopniu uszczupli sprzedaż rozwiązania Xiaomi, które jest wyborem dla oszczędnych.

Jeśli taki scenariusz okaże się trafny, to Nvidia zaliczy odpływ klientów. Ciężko znaleźć dobre i wydajne rozwiązanie w powszechnej sprzedaży poniżej ceny Nvidii. Z drugiej strony część klientów decyduje się na Xiaomi Mi Boxa S nie dlatego, że możliwości im wystarczają, tylko z powodu zaporowej ceny Shielda. Zapowiada się pewien przełom.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)