Nowy dziwaczny statek powietrzny (wideo)

No dobrze, co Wam przypomina obiekt na zdjęciu? Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tego dziwnego srebrnego robaka, to raczej nie pomyślałem o statku. Pozory jednak mylą, bo mamy do czynienia z UAVem Sanswire-TAO STS-111.

Nowy dziwaczny statek powietrzny (wideo)
Marek Maruszczak

No dobrze, co Wam przypomina obiekt na zdjęciu? Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tego dziwnego srebrnego robaka, to raczej nie pomyślałem o statku. Pozory jednak mylą, bo mamy do czynienia z UAVem Sanswire-TAO STS-111.

Dziwna maszyna to nowy amerykański bezzałogowy statek latający. Wehikuł ma 24 metry długości i składa się z kilku segmentów.

Na poniższym nagraniu można obejrzeć test pomniejszonego prototypu UAVa.

Sanswire-TAO segmented airship test

Sanswire może pozostawać w powietrzu przez bardzo długi okres czasu. Baterie gazowe służą do napędzenia statku oraz do generowania elektryczności. Zadaniem maszyny jest zapewnienie ludziom na ziemi możliwości komunikacji oraz prowadzenie "obserwacji terenowych" (szpiegowanie).

Ten konkretny UAV bardziej przypomina piaskowego robaka z Diuny niż wojskowy wynalazek. Gdyby jeszcze został wyposażony w lasery albo inny rodzaj działek oraz sztuczna inteligencję…

Wspominałem już, że roboty w końcu nas wszystkich pozabijają? Spokojnie najpierw będą się długo przyglądać. My jesteśmy raczej bezpieczni, ale pomimo starzejącego się społeczeństwa nie martwiłbym się specjalnie o to, kto będzie pracował na emerytury naszych dzieci.

Źródło: Gizmodo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.