Nowy Gmail: odświeżony interfejs i jeszcze łatwiejsze wyszukiwanie

Nieco zmienione zaawansowane funkcje wyszukiwania, przejrzysty interfejs, awatary przy e-mailach w skrzynce odbiorczej. Nowy Gmail ma być jeszcze lepszy. Google ma też dobrą wiadomość dla użytkowników czytnika RSS.

Co powiecie na nową skrzynkę pocztową? (Fot. Flickr/Ed Siasoco (aka SC Fiasco)/Lic. CC by)
Co powiecie na nową skrzynkę pocztową? (Fot. Flickr/Ed Siasoco (aka SC Fiasco)/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

Nieco zmienione zaawansowane funkcje wyszukiwania, przejrzysty interfejs, awatary przy e-mailach w skrzynce odbiorczej. Nowy Gmail ma być jeszcze lepszy. Google ma też dobrą wiadomość dla użytkowników czytnika RSS.

Wczoraj Łukasz pisał o nowych reklamach w Gmailu, dziś pora donieść, że użytkowników poczty Google'a czekają jeszcze inne zmiany – i wygląda na to, że będą to zmiany na lepsze. Jako pierwszy odkrył je i opisał prowadzący blog Google Operating System, który zrobił też serię screenów (nie ma ich niestety w lepszej rozdzielczości).

Zmiany (i screeny) zostały przedstawione w klipie wrzuconym - najwyraźniej przedwcześnie - przez Google'a na YouTube. Filmik już usunięto, na szczęście jednak wcześniej ktoś go uratował:

Co więc przynosi nowy Gmail? Po pierwsze pojawią się zmiany w wyglądzie. Nie będą one rewolucyjne (zwłaszcza jeśli ktoś miał do czynienia z mobilną wersją Gmaila), ale niewątpliwie ucieszą oko. Interfejs ma zostać odświeżony, ale wciąż prosty i przejrzysty.

Nowy Gmail
Nowy Gmail

Pojawią się awatary znajomych, prawdopodobnie nie tylko w czacie, ale też w skrzynce odbiorczej. Pomijając walor estetyczny, dzięki takiemu rozwiązaniu ci, którzy szybciej kojarzą obrazki niż nazwiska, będą mogli łatwiej znaleźć e-mail od konkretnej osoby.

Awatary w nowym Gmailu
Awatary w nowym Gmailu

Odpowiadanie na e-mail będzie przypominało komentowanie czyjegoś statusu na Facebooku:

Odpowiadanie na e-mail
Odpowiadanie na e-mail

Jeszcze łatwiejsze ma być zaawansowane wyszukiwanie. Szybciej znajdziemy teraz e-mail po wpisaniu nazwiska nadawcy, tematu wiadomości, słów, które zawiera itp.

Wyszukiwanie w nowym Gmailu
Wyszukiwanie w nowym Gmailu

Nie wiadomo, kiedy modyfikacje zostaną wprowadzone oficjalnie, na razie to tylko wyciek – i to raczej niekontrolowany.

Oficjalnie podano natomiast, że zmieni się Google Reader. Mountain View planuje odświeżyć wygląd swojego czytnika RSS i dopasować go do aplikacji, które już przeszły te zmiany (np. Dokumenty).

Nowości w czytniku ucieszą w szczególności użytkowników Google+, ponieważ między tymi dwiema usługami ma zostać wprowadzona ścisła integracja ułatwiająca dzielenie się linkami w kręgach znajomych.

Dla tych, którzy konta w Google+ nie mają i mieć nie chcą, oznacza to pożegnanie z dotychczasowymi funkcjami czytnika, takimi jak śledzenie czy udostępnianie. Nie dla każdego więc jest to dobre.

Niestety, jakoś trzeba ratować Google+ przed spadkami. Zmuszanie użytkowników popularnych usług do zakładania kont w serwisie, który jeszcze długo nie będzie nowym Facebookiem, to zawsze jakiś sposób.

Na szczęście Google wziął pod uwagę, że nie wszyscy zechcą korzystać z czytnika zintegrowanego z Google+, i dodał rozbudowane opcje eksportu obejmujące subskrypcje, udostępniane elementy, znajomych, "lajki" i elementy oznaczone gwiazdkami. Dzięki temu można przenieść się łatwo gdzie indziej.

Integracja i dostosowywanie do siebie kolejnych usług Google'a nie wszystkim musi się podobać. Trzeba jednak amerykańskiego giganta pochwalić za tę spójną politykę. Właśnie tak wychowuje się użytkownika, który w Internecie nie będzie potrzebował niczego, czego Google nie jest w stanie mu dać.

Źródło: ReadWriteWebThe Next Web

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.