Nowy magazyn energii w Polsce. Ma pomóc w działaniu OZE
Enea Operator przyłączyła do sieci nowy przemysłowy magazyn energii. Został on zainstalowany w miejscu, gdzie funkcjonuje wiele odnawialnych źródeł energii. Magazyn ma na celu usprawnienie ich działania.
06.10.2023 | aktual.: 24.10.2023 13:38
Enea Operator przyłączyła w Bydgoszczy do sieci niskiego napięcia przemysłowy magazyn energii. Inwestycja została zrealizowana w ramach międzynarodowego projektu eNeuron: greEN Energy hUbs for local integRated energy cOmmunities optimizatioN.
Jest on realizowany w ramach unijnego programu Horyzont 2020, który ma na celu opracowanie narzędzi do optymalizacji procesu projektowania i funkcjonowania lokalnych systemów energetycznych, przy integracji z rozproszonymi źródłami energii. Za realizację inwestycji związanej z bydgoskim magazynem energii odpowiada konsorcjum dwóch polskich spółek: Apator i NRG Project.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Dzisiaj magazyny energii to już nie przyszłość a nasza teraźniejszość. Wzrost liczby mikroinstalacji stanowi wyzwanie techniczne dla funkcjonowania sieci dystrybucyjnej. Musimy zdawać sobie sprawę, że w czasach, kiedy nasza sieć była budowana, nie projektowano dwukierunkowych przepływów - mówi Marcin Gawroński, Prezes Zarządu Enei Operator.
- Produkcja zielonej energii jest uzależniona od czynników zewnętrznych, a naszym celem i obowiązkiem, jako spółki dystrybucyjnej jest zapewnienie stabilnego przepływu energii przez całą dobę. Magazyny energii zapewniają bilansowanie zapotrzebowania na energię elektryczną. Ich wykorzystanie to także dobry sposób na poprawę efektywności infrastruktury OZE. Dają bowiem możliwość zgromadzenia większej ilości zielonej energii i wykorzystanie jej w momencie szczytowego zapotrzebowania - dodaje.
Przed wybudowaniem i przyłączeniem magazynu do sieci, Enea Operator współpracowała z kadrą naukową Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach projektu EnergyStore. Ich wynikiem była decyzja o wyborze magazynu energii wykonanego w technologii litowo-jonowej o mocny nominalnej nie mniejszej niż 50 kW i pojemności nie mniejszej niż 200 kWh.
Zainstalowany magazyn energii spełnia szereg funkcji, w tym stabilizację mocy OZE, kompensację mocy biernej czy kompensację odkształceń sieci. W instalacji zastosowano dwustopniowy przekształtnik AC/DC/DC, a także specjalny algorytm sterowania, które pozwalają na ładowanie baterii magazynu w godzinach produkcji energii z OZE z tych faz, w których napięcie jest najwyższe.
W czasie pracy magazynu prowadzony będzie stały jej monitoring. Sprawdzane będą takie parametry, jak skuteczność stabilizacji mocy OZE, symetryzacja napięć fazowych w punkcie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, stabilizacja napięć czy kompensacja mocy biernej.
Inwestycja w magazyny energii jest sposobem na walkę ze zbyt wysokim napięciem w sieci. Rośnie ono m.in. wówczas, gdy występuje nadmierna produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, co zazwyczaj ma miejsce w godzinach południowych w okresie letnim.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii