Nowy sterowiec LEMV: nawet 20 dni bez lądowania

Specjaliści pracują właśnie nad nowym modelem bezzałogowych sterowców, mogących przebywać w powietrzu nawet przez trzy tygodnie.Nowy sprzęt - przynajmniej w założeniu - ma pomóc w Afganistanie.

Nowy sterowiec LEMV: nawet 20 dni bez lądowania
Paweł Żmuda

Specjaliści pracują właśnie nad nowym modelem bezzałogowych sterowców, mogących przebywać w powietrzu nawet przez trzy tygodnie.Nowy sprzęt - przynajmniej w założeniu - ma pomóc w Afganistanie.

Nad projektem pracują właśnie firmy Northrop Grumman oraz Hybrid Air Vehicles Ltd. Amerykańska armia zamówiła już trzy pierwsze egzemplarze. Zamówienie wyceniane jest na około pół miliarda dolarów. A jest za co płacić: nowy sprzęt służący do obserwacji może wznieść się na wysokość ponad 6500 metrów i pozostawać na pozycji przez dwadzieścia dni.

Nowe sterowce potrzebują konwencjonalnego źródła zasilania tylko podczas startu. Później konstrukcja unoszona będzie za pomocą helu. Bezzałogowe sterowce LEMV będą wyposażone w systemy naprowadzania znane z rakiet Predator. Dodatkowo będą odporne na ostrzał z lekkiej broni.

Zamówione jednostki powinny być gotowe pod koniec 2011 roku. Do Afganistanu trafią jednak dopiero z początkiem 2012 roku. Ciekawe, czy dzięki nim złapią wreszcie Bin Ladena ;).

Źródło: pocket-lint

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.