Noże, które prędko się nie stępią. Warto pamiętać o kilku zasadach
Ceny profesjonalnych noży myśliwskich, roboczych i bojowych potrafią być bardzo wygórowane. Lepiej więc od razu zapoznać się z zasadami, które pozwolą ci utrzymać go w dobrej kondycji przez długi czas.
25.04.2018 | aktual.: 26.04.2018 08:04
Poniżej znajdziesz kilka ogólnych porad co do tego jak utrzymać ostrze w dobrej kondycji. Odpowiednie nawyki oraz prawidłowy sposób konserwacji sprawią, że nóż zyska niezwykłą ostrość i utrzyma ją bez względu na warunki. Poniższe porady tyczą się głównie noży z powłoką antykorozyjną, te ze stali nierdzewnej nie wymagają specjalnego traktowania.
Zadbaj o odpowiedni kaliber
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. Choć uznaje się, że dobry nóż jest jedynym, czego ci potrzeba w dziczy, to zdecydowanie lepiej nie wykonywać nim wszystkich czynności obozowych. Dobrej jakości sprzętem będziesz w stanie przygotować gałęzie i patyki na ognisko, ale z drugiej strony zajmie to o wiele więcej czasu i będzie wymagać więcej energii. Znacznie lepiej do takich czynności użyć narzędzi większego kalibru: maczety, kukri lub nawet poręcznego toporka, który przytroczysz do plecaka lub paska. Długotrwałe używanie noża do cięcia i piłowania drewna sprawi, że stępi się o wiele szybciej.
Dbaj o ostrze przez cały czas
Trzeba również uważać, gdzie i jak przechowuje się ostrze. Podstawowym błędem popełnianym przez wielu początkujących survivalowców jest wbijanie noża w ziemię. Wilgotna gleba z twardymi odłamkami skał może sprawić, ze na powierzchni antykorozyjnej ostrza pojawią się mikrorysy, a od tego już jeden krok do rdzy. Wystarczy jedynie poczekać, aż pojawią się problemy. Profesjonalne noże sprzedawane są wraz z szeregiem akcesoriów, które pomagają utrzymać ostrze w czystości. Odpowiednia pochwa wykonana z wytrzymałego materiału i specjalny olejek do konserwacji to w tym przypadku podstawa.
Szczególną ostrożność powinni zachować użytkownicy noży składanych. Jeśli do środka mechanizmu dostanie się kurz, piasek lub ziemia, wyciągnięcie jej będzie bardzo trudne, a rozłożenie ostrza na części nie wchodzi w grę. Można spróbować dokładnie przepłukać nóż pod bieżącą wodą, a rowek którym wysuwa się ostrze dokładnie przeczyścić wyciorem lub szczotką. W innym przypadku za każdym razem, gdy wysunie się z rękojeści, będzie rysować się o osadzone w środku mechanizmu resztki.
Nóż nie zastąpi każdego narzędzia
Ponadto należy pamiętać, że nóż to nie śrubokręt albo łom. Używanie go w ten sposób może uszkodzić czubek, niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane jest ostrze. Nie powinno się również wykorzystywać go do opiekania jedzenia nad ogniem. Wysoka temperatura może mieć dla ostrza katastrofalne skutki. Pracując nożem zawsze należy trzymać ostrze tak, by czubek i krawędź tnąca nie była skierowana w twoją stronę.
Oczywiście stępienie ostrza nie oznacza całkowitego zniszczenia noża, wszystko da się jeszcze uratować, mając do dyspozycji odpowiednie narzędzia. W grę wchodzą jedynie profesjonalne ostrzałki i kamienie szlifierskie, które nie tylko nie "zjedzą" ostrza, ale pozwolą odpowiednio wyprofilować szlif i wygładzić go tak, że podczas przecinania prawie nie poczujesz oporu.