Noże, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Dla myśliwych i survivalowców

Strona głównaNoże, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Dla myśliwych i survivalowców
27.03.2018 13:18
Dobry nóż powinien być ostry jak brzytwa
Dobry nóż powinien być ostry jak brzytwa
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
Patryk Wieczorek

Wiosna za pasem, a to dla wielu zapaleńców pierwszy sygnał do zaplanowania wycieczek survivalowych. Choć entuzjaści szkoły przetrwania nie zabierają ze sobą zbyt wielu narzędzi, to podstawą będzie wysokiej jakości nóż. Sprawdź, które modele warto zabrać w teren.

Głownia i rękojeść

Przy wyborze noża trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów. Pierwszym i najważniejszym jest jakość ostrza. W sklepach znajdziesz szeroką ofertę noży składanych oraz prostych. Te pierwsze cenione są głównie ze względu na wygodę noszenia. Można je schować do kieszeni, a zabezpieczenie sprawia, że ostrze nie wysunie się w nieodpowiednim momencie. Pozostałe noże wymagają dodatkowego pokrowca, jednak są z reguły znacznie trwalsze, co czyni z nich niezawodne narzędzie do wymagających czynności. Jest również łatwiejsze w czyszczeniu, gdy brud dostanie się do wnętrza noża składanego, pozbycie się go graniczy z cudem.

381454966499655402
Źródło zdjęć: © Pixabay

Wybierając nóż ze stałą głownią, warto zwrócić uwagę na to, jak zbudowana jest jego rękojeść. Najbardziej wytrzymałe są noże tzw. full tang, czyli wykonane z jednego kawałka stali, który przechodzi również przez całą rękojeść. Tym samym można nim komfortowo pracować bez obawy, że się złamie.

Noże survivalowe można podzielić na trzy grupy:

Noże myśliwskie

Ten rodzaj służy przede wszystkim do oprawiania upolowanej zwierzyny. Nóż musi posiadać lekką głownię, którą można łatwo i precyzyjnie operować, będzie więc cieńszy niż typowe noże bojowe lub robocze. W związku z tym ostrze zwykle nie jest zbyt długie i sięga przeważnie 12 cm. Większość noży myśliwskich ma podobny kształt: delikatnie zakrzywiony brzusiec umożliwiający równomierne i precyzyjne cięcie oraz grzbiet z lekkim spadkiem, który zapobiega uszkodzeniu wrażliwych części oprawianego zwierzęcia. Standardowe noże myśliwskie to przede wszystkim clip point o małej krzywiźnie brzucha, trialing point o bardzo dobrych właściwościach tnących czy szerszy nessmuk.

Noże robocze

Podobnie jak myśliwskie, noże robocze powinny mieć wysokie właściwości tnące. To zwykle ostrza o szerokiej głowni, które nadają się do cięcia, piłowania, rąbania i strugania. Wiele noży posiada ząbkowany grzbiet, który poradzi sobie z przecięciem grubszych gałęzi, a nawet młodszych drzewek. Specyficznym rodzajem noża roboczego jest kukri, wzorowany na tradycyjnych nepalskich ostrzach. Charakterystyczna jest jego długa głownia z pofalowanym brzuścem, który jest wklęsły przy rękojeści i wypukły przy czubku oraz opadającym grzbietem. To nóż przeznaczony głównie do cięcia i rąbania, chociaż niedoświadczonym survivalowcom może sprawić nieco kłopotu.

381454966500114154
Źródło zdjęć: © Pixabay

Noże bojowe

Ostrza przeznaczone do celów bojowych muszą charakteryzować się dobrą zdolnością do przebijania. Oprócz tradycyjnych sztyletów o symetrycznym brzuścu i grzbiecie funkcję tę spełnią wszystkie noże o głowniach w stylu clip point. Ciekawą opcją jest spear point, czyli ostrze, w którym symetryczny jest jedynie końcowy odcinek brzuśca i grzbietu. Ostrzem łączącym właściwości przebijające i tnące jest bowie, w którym spadek grzbietu jest nieco wklęsły i zaostrzony, co sprawia, że czubek jest cienki i wyjątkowo ostry. Większość noży sprawdza się w więcej niż jednej funkcji, dlatego warto wybrać taki, który będzie ci odpowiadać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)