Noże SOG BladeLight - bezpieczne cięcie po ciemku [wideo]

Noże SOG BladeLight - bezpieczne cięcie po ciemku [wideo]06.05.2012 12:00
Fot. SOG
Fot. SOG
Adam Maciejewski

Złym pomysłem jest cięcie czegokolwiek po omacku. Chyba że ktoś lubi rany cięte. Firma SOG postanowiła rozwiązać problem posługiwania się nożem w ciemnościach i poszerza ofertę o dwa nowe noże z serii SOG BladeLight. Noże idealne na kemping i biwak?

Złym pomysłem jest cięcie czegokolwiek po omacku. Chyba że ktoś lubi rany cięte. Firma SOG postanowiła rozwiązać problem posługiwania się nożem w ciemnościach i poszerza ofertę o dwa nowe noże z serii SOG BladeLight. Noże idealne na kemping i biwak?

Fot. SOG
Fot. SOG

Wszystkich miłośników biwakowania zaskoczył kiedyś zapadający zmrok. Wtedy najprostsze czynności, jak przygotowanie posiłku, stają się problemem. Tym bardziej jeżeli trzeba coś kroić. Oczywiście można mieć różne lampy i latarki, np. popularne latarki czołowe. Zostaje jeszcze pomoc drugiej osoby i komenda "poświeć mi tu".

Fot. Blue Sheepdog
Fot. Blue Sheepdog

Firma SOG postanowiła rozwiązać problem posługiwania się nożem w ciemności bardziej gadżeciarsko. SOG – renomowany producent tak znanych noży, jak m.in. SOG Bowie, SOG Field Pup, SOG SEAL Pup, SOG Pentagon, SOG X42 Recondo – wypuszcza na rynek 2 nowe noże wyposażone w integralne źródła światła, nazwane SOG BladeLight.

Fot. SOG
Fot. SOG

Jednym z nich jest nóż SOG BladeLight oznaczony symbolem BLT-10 z głownią stałą. Jest to duży nóż – dł. całkowita 28,7 cm, dł. głowni 14,48 cm, masa 201 g. Głownia clip point z gładkim ostrzem czyni z BLT-10 uniwersalne narzędzie i jest łatwa w konserwacji. Minusem może być brak ząbkowania przydatnego do cięcia sznurów, linek itp. Pewnie wersje SOG BladeLight z ząbkowaniem to kwestia czasu. Głownia zrobiona jest ze stali 9Cr18MoV (czyli stop z chromem, molibdenem i wanadem jako dodatkami uszlachetniającymi) o twardości HRC 58-60.

Rękojeść SOG BladeLight BLT-10 zrobiono z kompozytu szklano-nylonowego o właściwościach zbliżonych do tworzywa Zytel. W rękojeści jest kanał na 1 baterię AA. Zasila ona opatentowany przez SOG system oświetlenia składający się z 6 diod LED osadzonych u nasady głowni (BLT-10 nie ma jelca), aby ta nie rzucała cienia. Dają one białe światło o wartości 25 lumenów. Na jednej baterii (litowa CR123A) diody LED świecą 175 minut non stop. W komplecie jest też pochwa z Kydexu z zatrzaskiem. Jej kształt dobrano tak, że schowany w niej nóż BLT-10 może być latarką. BLT-10 jest wodoszczelny, łącznie z pełnym zanurzeniem.

Fot. SOG
Fot. SOG

Drugim nożem z serii SOG BladeLight jest składany BLT-50 o rozmiarach 22,86 cm (dł. całkowita), 9,9 cm (dł. głowni) i masie 121,9 g. Głownia o parametrach jak w BLT-10 zwalniana jest blokadą typu liner-lock. W rękojeści z kompozytu szklano-nylonowego umieszczono kanał na 2 baterie AAA. 6 diod LED świeci z siłą 34-37 lumenów (260 min. non stop). Złożony nóż BLT-50 jest poręczną latarką. Tak jak BLT-10 jest wodoszczelny. W komplecie jest pochwa z nylonu.

New SOG Knives for 2012! SlimJim Knives, BladeLights Light Knives & more - SHOT Show 2012

Oba noże trafią do sprzedaży w 2. poł. 2012 r. Podawana cena detaliczna SOG BladeLight to 115 dol. za BLT-10 i 85 dol. za BLT-50. Noże SOG BladeLight mają dożywotnią gwarancję producenta.

Nóż SL1 Fot. SOG
Nóż SL1 Fot. SOG

SOG BladeLight to nie pierwsze noże SOG z wbudowanym źródłem światła. SOG w swej ofercie ma noże serii SL (SL1, SL6, SLPro 1, SL1 Mini) z wyjmowanymi LED-owymi latareczkami.

Źródło: Uncrate, SOG

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)