Nvidia GeForce 600M - pierwsze GPU już 6 grudnia?

Dla fanów Nvidii mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że już za niespełna miesiąc można się spodziewać trzech nowych, mobilnych układów GeForce z serii 600M.

Nvidia GeForce 600M
Nvidia GeForce 600M
Jacek Klimkowicz

14.11.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:45

Dla fanów Nvidii mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że już za niespełna miesiąc można się spodziewać trzech nowych, mobilnych układów GeForce z serii 600M.

Mowa o chipach oznaczonych jako GeForce 610M, GeForce GT 630M i GeForce GT 635M. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla mało wymagających użytkowników i docelowo ma zastąpić karty GeForce 410M i 520M. I tutaj zła wiadomość, ponieważ najprawdopodobniej Nvidia odgrzeje kotleta w postaci układu GF119 (48 procesorów strumieniowych, pamięć (G)DDR3 64-bit).

Wyższe modele to również stare, dobrze znane konstrukcje z GPU Fermi po stosownym rebrandingu. I tak GeForce GT 630M ma być odświeżonym GT 555M (GF106) ze 144 jednostkami cieniującymi i VRAM typu DDR3 lub GDDR5 (128-bit). Natomiast GeForce GT 635M ma się różnić od niego wyłącznie wyższymi zegarami oraz szerszą, 192-bitową magistralą pamięci.

Nvidia GPU Roadmap
Nvidia GPU Roadmap

Układy oparte na mikroarchitekturze Kepler mają natomiast zadebiutować w 1. kwartale 2012 roku. Jeśli wierzyć slajdom Nvidii, wydajność wykonanych w 28-nm procesie litograficznym procesorów graficznych ma być znacząco wyższa (4-6 GFLOPS/Wat przy podwójnej precyzji, czyli 2-3 krotnie więcej niż w przypadku Fermi). Jest zatem na co czekać.

Warto wiedzieć, że AMD również szykuje się do wprowadzenia mobilnych Radeonów HD 7000 jeszcze w grudniu. Zapowiada się zatem gorąca końcówka bieżącego roku ;)

Źródło: VR-ZoneLenzfire

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.