Premiera nowych, desktopowych kart graficznych Nvidii wstrząsnęła rynkiem. Gigant zdeklasował swojego rywala, AMD, zarówno wydajnością, jak i efektywnością energetyczną oraz ceną. Teraz przyszedł czas na segment mobilny. Pierwsze testy GeForce GTX 980M trafiają do Sieci i jedno jest pewne – gracze będą zachwyceni!

bESJyjCd

Topowy, mobilny GeForce GTX 980M ma 1664 rdzenie CUDA, czyli tyle samo, co desktopowy GTX 970. Oparty na architekturze Maxwell 2. generacji GPU pracuje z częstotliwością 1038 MHz (1127 MHz w trybie Boost) i ma do dyspozycji aż 8 GB pamięci typu GDDR5. Łączy się z nią korzystając z 256-bitowej magistrali, co daje przepustowość na poziomie 160 GB/s, przy efektywnym taktowaniu na poziomie 5 GHz. Efekt? W stosunkowo kompaktowych laptopach można zamknąć moc niemal topowego desktopa.

Rezultat w 3D Mark Fire Strike
Źródło zdjęć: © SweClockers.com
Rezultat w 3D Mark Fire Strike

Obniżone taktowanie odbiło się na wydajności układu, która według pierwszych testów jest zaledwie 10% mniejsza niż w przypadku pełnokrwistego GTX 970. Z drugiej strony GeForce GTX 980M potrzebuje do działania znacznie mniej energii. Dodatkowo nowy układ graficzny jest szybszy od swojego poprzednika, GTX-a 880M (Kepler) o ponad 30%, co robi wrażenie. Laptopy wyposażone w najmocniejszy, dedykowany komputerom przenośnym GPU Nvidii powinny trafić do sklepów jeszcze w tym roku.

bESJyjCf

To oznacza dla głównego konkurenta, firmy AMD, tylko jedno – trzeba przygotować coś zdecydowanie przełomowego i przy okazji nieco się pospieszyć z premierą serii kart R9 300, bo pierwszy kwartał 2015 roku (o takim terminie donoszą zagraniczne źródła) to zdecydowanie za późno na odpowiedź. Do tego czasu na rynku będą już szeroko dostępne procesory Intel Broadwell i najnowsze Maxwelle, zarówno w wersjach mobilnych jak i desktopowych.

Źródło:

Komentarze (6)
bESJyjDb