Nvidia ma superkomputery, które poprowadzą bolidy Roborace i wesprą rozwój sztucznej inteligencji

Strona głównaNvidia ma superkomputery, które poprowadzą bolidy Roborace i wesprą rozwój sztucznej inteligencji
13.04.2016 08:14
Bolid Roborace
Bolid Roborace
Źródło zdjęć: © roborace/daniel simon
Mateusz Żołyniak
Mateusz Żołyniak

Nvidia to nie tylko układy graficzne GeForce, urządzenia Shield z układami Tegra czy szereg technologii stworzonych z myślą o graczach. Amerykańska firma coraz śmielej poczyna sobie w segmencie superkomputerów, czego najlepszym potwierdzeniem są rozwiązania Drive PX 2 i DGX-1 Deep Learning.

bEUwMdWt

Na GPU Technology Conference 2016, która odbyła się pod koniec ubiegłego tygodnia, Nvidia prezentowała szereg nowych technologii. Firma mówiła wiele o autorskich rozwiązaniach dla twórców gier i deweloperów zainteresowanych wirtualną rzeczywistością, pracy nad sterownikami oraz opracowanych ostatnio systemach obliczeniowych.

Największymi nowościami były nowe superkomputery, w których wykorzystano architekturę Pascal. Pierwszy z nich przygotowano pod kątem wyścigów autonomicznych pojazdów, a drugi zaprojektowano z myślą o rozwoju sztucznej inteligencji.

Demonstracja nowych rozwiązań VR Nvidii, w której udział wziął Steve Wozniak
Źródło zdjęć: © nvidia/flickr
Demonstracja nowych rozwiązań VR Nvidii, w której udział wziął Steve Wozniak

Nowość Nvidii będzie kierować bolidami

Nvidia od kilku lat pracuje nad szeregiem technologii związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Firma skupia się szczególnie na tych rozwiązaniach, które przyczynią się do powstania w pełni autonomicznych pojazdów. Umożliwić mają to m.in. samouczące się komputery DRIVE PX.

bEUwMdWv

Zarządzają one szeregiem sensorów w samochodach, a wykorzystanie głębokich sieci neuronalnych (Deep Neural Networks) umożliwia dokładniejsza analizę zbieranych danych, w tym rozpoznawanie i klasyfikację obiektów napotykanych podczas jazdy. Teraz Nvidia zapowiedziała Drive PX 2.

Drive PX
Źródło zdjęć: © nvidia/flickr
Drive PX

Pod nazwą tą kryje się superkomputer, który korzysta z dwóch układów Tegra oraz dwóch procesorów graficznych z architekturą Pascal. Drive PX 2 obsługuje łącznie 12 kamer, radar, odbiornik GPS i system LIDAR.

Rozwiązanie o wielkości pudełka na śniadanie jest w stanie w ciągu sekundy wykonać nawet 24 tryliony operacji. Pojedynczy komputer - według Nvidii - ma moc obliczeniową 150 MacBooków.

bEUwMdWB

Roborace a film Tron

Widoczny na otwierającym zdjęciu bolid został zaprojektowany przez Daniela Simona, który wcześniej stworzył m.in. projekt świetnych motocykli z filmu "Tron: Legacy".

Z tego też powodu zostaną one wykorzystane do zarządzanie bolidami, które wystartują w wyścigach Roborace Championship. Każda z ekip uczestniczących w 60-minutowych zawodach bezzałogowych pojazdów będzie miała po dwa bolidy korzystające z Drive PX 2.

Sukces zależeć będzie od wysiłków programistów, którzy będą pracować na zarządzającym pojazdami oprogramowaniem.

Wykorzystanie Drive PX 2 podczas zawodów Roborace
Źródło zdjęć: © nvidia/flickr
Wykorzystanie Drive PX 2 podczas zawodów Roborace

Nvidia stawia na rozwój SI

Drugim, jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem Amerykanów jest DGX-1 Deep Learning. Ten superkomputer wykorzystuje osiem układów graficznych Tesla P100 opartych na nowej architekturze Pascal, dzięki czemu ma zapewnić moc obliczeniową wynoszącą 170 teraflopów.

bEUwMdWC

Nvidia chwali się, że wydajność DGX-1 jest porównywalna z 250 serwerami. Warto przy tym zauważyć, że całość zamknięta jest w obudowie wielkości niedużego pudełka, a do tego ma pobierać o wiele mniej energii.

Nvidia DGX-1
Źródło zdjęć: © nvidia/flickr
Nvidia DGX-1

DGX-1 przystosowany jest do pracy nad technologiami sztucznej inteligencji, rozwojem sztucznych sieci neuronalnych czy rozwiązań bazujących na uczeniu maszynowym. Sprzęt ten przygotowany został z myślą o placówkach badawczych, uniwersytetach oraz dużych firmach z sektora IT.

Superkomputer Nvidii z ośmioma układami Tesla P100 w sprzedaży pojawi się na początku lata. Został on wyceniony na 129 tys. dolarów, co w przeliczeniu daje prawie 486 tys. zł.

Udostępnij:
bEUwMdWF
Komentarze (0)
bEUwMdXr