O krok od stworzenia sztucznych mięśni? [wideo]

Naukowiec z Węgier stworzył nieprawdopodobny materiał, który potrafi się poruszać. Potencjalne możliwości tego wynalazku są ogromne, co widać wyraźnie na filmie prezentującym magnetyczny żel.

Magnetyczny żel
Magnetyczny żel
Grzegorz Nowak

Naukowiec z Węgier stworzył nieprawdopodobny materiał, który potrafi się poruszać. Potencjalne możliwości tego wynalazku są ogromne, co widać wyraźnie na filmie prezentującym magnetyczny żel.

Miklós Zrínyi - naukowiec z Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie - stworzył niezwykły żel. Potrafi on trząść się, zginać w wyniku zmiany pola magnetycznego. Żel będący mieszanką polimerów i metali uformowany w kształt przypominający węża zgina się i porusza w rytm oddziaływania magnetycznego. I wygląda to naprawdę fenomenalnie.

Ze względu na niezwykłe właściwości materiał może znaleźć zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach, zwłaszcza że magnetyczny żel przyjmuje dowolny kształt. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, z czego mogłyby być robione mięśnie dla robotów - macie odpowiedź. Elastycznym żelem dałoby się też zastąpić niektóre części maszyn i zwiększyć w ten sposób ich wytrzymałość.

`

Prezentację tego niezwykłego materiału możecie zobaczyć poniżej.

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.