Obrona nie zawsze jest konieczna. Można uniknąć napaści

Zimą na ulicach może robić się niebezpiecznie. Długie wieczory, niewielu przechodniów na ulicy i boczna uliczka lub wyludniony park to właściwie przepis na kłopoty. Bardzo łatwo stać się ofiarą napadu, ale wbrew pozorom obrona czy uniknięcie konfrontacji też nie jest trudna. Choć wdane się w walkę z napastnikiem wymaga specjalnego kursu, to aby nie kusić losu, wystarczy "tylko" zdrowy rozsądek

Gaz pieprzowy powinien znaleźć się w każdej damskiej torebce i nie tylko
Gaz pieprzowy powinien znaleźć się w każdej damskiej torebce i nie tylko
Źródło zdjęć: © Domena Publiczna
Patryk Wieczorek

19.12.2017 10:24

Poniżej podpowiadamy jak nie stać się ofiarą napaści. Większość porad nie wymaga specjalnego szkolenia ani umiejętności. Liczy się przede wszystkim trzeźwa ocena sytuacji.

Nie kuś losu

Unikanie konfrontacji wbrew powszechnej opinii nie jest niczym złym. Nie oznacza to bowiem, że musisz uciekać z podkulonym ogonem za każdym razem, gdy poczujesz zagrożenie. Wystarczy kilka prostych nawyków by uniknąć starcia z agresywnymi lub pijanymi i osobami. Wystarczy omijać wszystkie podejrzane miejsca, zacienione klatki schodowe czy bramy. Nigdy nie wiadomo co może czaić się za rogiem. Jeśli widzisz podejrzaną osobę lub grupę, staraj się również unikać kontaktu wzrokowego. Wpatrywanie się w pijaną lub szukającą zaczepki osobę to przepis na kłopoty.

Wiele osób nie zdaje sobie często sprawy z własnej lekkomyślności, dlatego zwróć uwagę na to co robisz wieczorową porą. W niektórych niebezpiecznych dzielnicach dużych miast takie miejsca jak bankomaty są po godzinie 22 pod obserwacją potencjalnych rabusiów. Jeśli koniecznie musisz wypłacić wieczorem większą ilość gotówki, staraj się robić to w dobrze znajomych okolicach, a najlepiej blisko miejsca, w którym mieszkasz. Potencjalni rozbójnicy zrezygnują z napadnięcia osoby z sąsiedztwa w obawie przed późniejszym rozpoznaniem.

W towarzystwie zawsze raźniej

Jeżeli wracasz z pracy, kina lub imprezy po godzinie 22, najlepiej nie podróżować samotnie. Samotne osoby w wyludnionych środkach komunikacji to częste ofiary napadów, dlatego wsiadając do pustego autobusu czy pociągu zajmij miejsce możliwie jak najbliżej kierowcy lub konduktora. W ten sposób możesz liczyć na ewentualną pomoc w trudnej sytuacji lub zatrzymanie pojazdu. W ten sposób zapobiegniesz również ewentualnej kradzieży bagażu, gdy podczas długiej podróży zdarzy ci się zasnąć.

Stojąc na przystanku trzymaj się zasady wyciągniętej ręki, czyli nie zbliżaj się do potencjalnego napastnika na krótki dystans. Nawet osoba, która sprawia wrażenie pijanej lub śpiącej może zaatakować zaskakująco szybko i nie dać nam czasu na reakcję.

Gdy już dojdzie do konfrontacji, walcz

Niezależnie od środków ostrożności, czy to w wyniku zaskoczenia, czy "przyparcia do muru" czasem konieczna będzie walka z przeciwnikiem. Prawo do obrony koniecznej przysługuje nam nawet wtedy, gdy istnieje możliwość uniknięcia konfrontacji (np. ucieczki). Musisz jednak pamiętać o tym, żeby podejmować środki obrony proporcjonalne do wartości dobra, które jest zagrożone. Innymi słowy złamanie komuś ręki za to, że potrącił nas na chodniku będzie przekroczeniem granicy obrony koniecznej i z ofiary możesz stać się napastnikiem.

Przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności możesz uniknąć bezpośredniej konfrontacji lub w razie potrzeby sprawnie się obronić. Musisz pamiętać, że wielu napastników opuszcza bojowy nastrój, gdy widzą, że potencjalna ofiara stawia opór. Powinieneś jednak dobrze przekalkulować swoje szanse, jeśli przeciwników jest więcej, lepiej nie ryzykować.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.