OCZ Octane i Octane-S2 SSD, czyli dla każdego coś... szybkiego!

Już 1 listopada do sprzedaży trafią dwie nowe serie dysków SSD OCZ - Octane i Octane-S2. Nośniki wyposażone w najnowsze kontrolery Indilinx mają wymieść konkurencję z logo Intela, Cruciala i Samsunga. Myślicie, że się uda?

OCZ Octane SSD
OCZ Octane SSD
Jacek Klimkowicz

Już 1 listopada do sprzedaży trafią dwie nowe serie dysków SSD OCZ - Octane i Octane-S2. Nośniki wyposażone w najnowsze kontrolery Indilinx mają wymieść konkurencję z logo Intela, Cruciala i Samsunga. Myślicie, że się uda?

SSD OCZ Octane to 2,5" nośniki komunikujące się za pomocą interfejsu SATA 6.0 Gbps, natomiast seria Octane-S2 przeznaczona dla mniej wymagających użytkowników korzysta z SATA 3.0 Gbps. Prezentowane dyski są zbudowane z 25 nm kości NAND flash typu MLC. Pełnię możliwości mają wykrzesać z nich kontrolery Indilinx Everest (dwurdzeniowe procesory ARM!).

OCZ Octane-S2 (fot. Anandtech.com)
OCZ Octane-S2 (fot. Anandtech.com)

Dyski SSD Octane i Octane-S2 mają do 512 MB pamięci cache typu DDR3, obsługują kolejkowanie zadań NCQ, komendę TRIM, automatyczne szyfrowanie danych za pomocą algorytmu zgodnego ze standardem AES oraz technologię  NDurance wydłużającą żywotność kości NAND flash. Ciekawostką jest funkcja Instant-On skracająca czas rozruchu systemu.

OCZ Indilinx Everest
OCZ Indilinx Everest

Nośniki SSD OCZ Octane mają oferować transfery liniowe rzędu 570 MB/s (odczyt) i 400 MB/s (zapis) oraz 45k IOPS dla 4 kB bloków danych, natomiast Octane-S2 odpowiednio 275 MB/s i 265 MB/s oraz 30k IOPS. Są to prędkości osiągane przez wszystkie wchodzące do sprzedaży modele, a nie tylko te najbardziej pojemne.

Cen nowych SSD na razie nie ujawniono. Nieoficjalnie mówi się, że koszt 1 GB ma wahać się od 1,1 do 1,3 dolara/euro. Tym samym np. 128 GB pamięć masowa nie powinna kosztować więcej niż 166 dolarów/euro. Dyski OCZ Octane będą dostępne w 4 wariantach pojemnościowych: 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.