Oczom nie przeszkadza obraz 3D

Technologia obrazu 3D w grach ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Tym drugim odebrano jednak jeden argument w dyskusji - trójwymiarowy obraz jest nieszkodliwy dla oczu osób dorosłych i dzieci od 4. roku życia.

3D
3D
Krzysztof Cyło

Technologia obrazu 3D w grach ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Tym drugim odebrano jednak jeden argument w dyskusji - trójwymiarowy obraz jest nieszkodliwy dla oczu osób dorosłych i dzieci od 4. roku życia.

Każda nowa technologia jest analizowana pod kątem ewentualnej szkodliwości dla zdrowia użytkowników. Nie inaczej jest w przypadku obrazu 3D w grach. Czy może on wpływać na pogorszenie wzroku? O to zapytano okulistę, Marka Borcherta z Los Angeles:

Borchert
Borchert

To dotyczy jednak osób, u których rozwinęła się już zdolność skupiania wzroku na obiektach obydwoma oczami oraz widzenie stereoskopowe. Czyli właściwie wszystkich oprócz dzieci do ok. 3. roku życia. W ich przypadku postrzeganie obrazu 3D może być szkodliwe i nie zaleca się tego. Jednocześnie nie powinno być to natychmiastowe działanie.

Niemniej jednak Sony po wprowadzeniu technologii 3D w PlayStation 3 zawarło w regulaminie korzystania z takiego oprogramowania klauzulę, że przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Już widzę te tłumy graczy czekających w kolejce do okulisty.

Źródło: CrunchGearGamasutra

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.