Od tego prototypu Apple wszystko się zaczęło. Teraz trafił na aukcję

Prototyp komputera Apple-1 należący do Steve'a Jobsa jest obecnie wystawiony na licytację w domu aukcyjnym RR Auction. Został on ręcznie zlutowany przez Steve'a Wozniaka, współzałożyciela Apple, w 1976 roku. Te modele potrafią kosztować fortunę.

Prototyp komputera Apple-1 Steve’a Jobsa trafił na aukcję.
Prototyp komputera Apple-1 Steve’a Jobsa trafił na aukcję.
Źródło zdjęć: © RR Auction
Konrad Siwik

24.07.2022 | aktual.: 24.07.2022 18:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Historyczny, wczesny komputera Apple, od którego wszystko się zaczęło, trafił na aukcję. Ten prototyp Apple-1, wymieniony jako nr 2 w rejestrze i do niedawna uznawany za "zaginiony", został zbadany i uwierzytelniony przez eksperta Apple-1 Coreya Cohena w 2022 roku. Dołączony jest do niego notarialny trzynastostronicowy raport.

Płytka prototypu Apple-1 została dopasowana do zdjęć polaroidowych wykonanych przez Paula Terrella w 1976 roku. Pokazują one komputer w użyciu i po raz pierwszy zostały opublikowane przez Time Magazine w 2012 roku, a także omówione przez Achima Baqué w rejestrze Apple-1.

Oferta aukcyjna wynosi obecnie prawie 280 tys. dolarów. To spora kwota, zważywszy na to, że licytacja rozpoczęła się w środę 20 lipca. Prototyp Apple-1 to wyjątkowo rzadki produkt i cena końcowa – na podstawie poprzednich aukcji – może wynieść blisko 500 tys. dolarów. Tym bardziej że do końca licytacji zostało jeszcze sporo czasu – jej finał przewidziano na 18 sierpnia.

W zeszłym roku rzadki komputer Apple-1, który został zbudowany w domu Jobsa, sprzedano na aukcji za 400 tys. dolarów. Był to jeden z zaledwie 200 egzemplarzy zaprojektowanych przez Wozniaka. Kolejny Apple-1 został sprzedany za 470 tys. dolarów w Londynie w 2020 roku.

  • Prototyp komputera Apple-1 Steve’a Jobsa
  • Prototyp komputera Apple-1 Steve’a Jobsa
  • Prototyp komputera Apple-1 Steve’a Jobsa
  • Prototyp komputera Apple-1 Steve’a Jobsa
[1/4] Prototyp komputera Apple-1 Steve’a JobsaŹródło zdjęć: © RR Auction

Od niego wszystko się zaczęło

Apple-1 należący do Steve'a Jobsa, został ręcznie zlutowany przez Steve'a Wozniaka na unikalnej płytce drukowanej "Apple Computer A" w 1976 roku. Jobs wykorzystał ten prototyp do zademonstrowania Apple-1 Paulowi Terrellowi, właścicielowi The Byte Shop w Mountain View w Kalifornii, jednego z pierwszych sklepów z komputerami osobistymi na świecie.

Demonstracja zaowocowała pierwszym dużym zamówieniem komputerów Apple i zmieniła kierunek rozwoju firmy. To, co Jobs i Wozniak określili jako część zestawu dla hobbystów wartego 40 dolarów, na życzenie Terrella stało się w pełni zmontowanym komputerem osobistym sprzedawanym za 666,66 dolarów. Wozniak podsumował później zamówienie na pięćdziesiąt sztuk Apple-1 słowami: "To był największy pojedynczy epizod w całej historii firmy. Nic w kolejnych latach nie było tak wspaniałe i tak niespodziewane".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.